سد نومل گرگان
گزارش خطا

سد نومل گرگان

  • به روز رسانی : ۱۵/۱/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 913
  • ایران Iran - استان گلستان - گرگان
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: گلستان، جاده گرگان به بجنورد، خروجی روستای نومل

جاهای دیدنی گلستان: سد نومل گرگان

 

سد نومل با ارتفاع ۲۶ متر از پی و طول ۶۰۰ متر تاج سد، در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان و در فاصله ۷ کیلومتری روستای نومل و در دهستان استرآباد جنوبی ، بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل و در حوضه آبریز قره سو احداث گردیده و آب رودخانه گرمابدشت از حوضه آبریز قره سو نیز توسط یک سد انحرافی به آن هدایت می شود، این سد ۳۴ متر طول داشته و قابلیت عبور ۸۰ متر مکعب در ثانیه سیلاب را دارد. و دارای یک مخزن اصلی و یک مخزن رسوب گیر می باشد که حدود ۲/۷ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.

روستای نومل روستای کوچک و زیبایی ست که نزدیک به ۳۵۸ خانوار می باشد. جمعیت این روستا بالغ به ۱۳۶۰ نفر می باشد که اغلب آنها به کارهای کشاورزی و دامداری مشغول می باشند.

 

جاهای دیدنی گلستان سد نومل گرگان (۲)

 

این روستا علاوه بر سد نومل، دارای آثار باستانی و جاذبه های طبیعی دیگر نیز می باشد که به آثار باستانی آن می توان بع قلعه تاریخی قلعه تپه، غار چل گیسو ، قبرستانهای قدیمی ، سنگ نوشته های قدیمی زیارتگاه پیرمومن در داخل جنگل، و جاذبه های طبیعی مانند آبشارهای نومل اشاره کرد.

شش آبشار بزرگ در این مجموعه می باشد که مسیر دسترسی بسیار مشکل و دشواری دارند که به همین دلیل، این منطقه بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده است که بلندترین آبشار منطقه نیز به آبشار نومل شهرت دارد.

طراحی اولیه و ظرفیت تنظیم و نیز توان عبور آب کانال های آبیاری شبکه سد عمدتا برای آبیاری کشت تابستانه است که معمولا سویا می باشد. استفاده دو منظوره از مخزن سد برای پرورش ماهی هم زمان با استفاده از آب جهت زراعت ، باعث گردیده است که سالانه بیش از ۱۰۰ تن ماهی نیز به دلیل وجود این سد تولید شود .

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی