سد لتیان
گزارش خطا

سد لتیان

  • به روز رسانی : ۱/۴/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,351
  • ایران Iran - استان تهران - تهران و شمیرانات
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: تهران، بزرگراه یاسینی، جاده دماوند، خروجی جاده سد لتیان، بعد از جاجرود

جاهای دیدنی تهران: سد لتیان

 

سد لتیان سدی است بر روی رودخانه جاجرود که در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و در لواسانات قرار دارد. این سد بتونی یکی از منابع اصلی تأمین آب تهران می‌ باشد که ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تأمین می‌نماید.

در سال ۱۳۴۶ به منظور تامین آب آشامیدنی اهالی شهر تهران، سدی به نام لتیان در مسیر رودخانه جاجرود ساخته شد. ساخت این سد باعث شد دریاچه زیبایی پشت آن ایجاد شود که زیبایی‌های زیادی دارد. نام این سد نیز از روستایی به همین نام گرفته شده است که با آبگیری سد به زیر آب رفت.

 

جاهای دیدنی تهران سد لتیان (۵)

 

این سد در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود می‌ریزد و در دره‌ای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده و در شمال آن کوه آلون قرار دارد. دو پارک جنگلی به نامهای لتیان و تلو دریاچه این سد را احاطه کرده‌اند.

مطالعات اولیه برای احداث سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود در سال ۱۳۳۸ شمسی آغاز شد. عملیات اجرایی ساخت سد در سال ۱۳۴۲ شمسی آغاز و در سال ۱۳۴۶ شمسی به پایان رسید.

این سد قبل از انقلاب سد فرحناز نام داشت. علاوه بر لذت بردن از زیبایی های طبیعی اطراف دریاچه، گردشگران می توانند به قایقرانی، اسکی روی آب و ماهیگیری در این دریاچه نیز بپردازند.

در فصول بهار و تابستان، این دریاچه و طبیعت اطراف آن از تفرجگاه های مهم تهران به شمار می رود و گردشگران و افراد محلی بسیاری برای گذراندن اوقات فراغت خود، این محل را انتخاب می کنند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.3 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی