سازه های آبی شوشتر
گزارش خطا

سازه های آبی شوشتر

  • به روز رسانی : ۲۵/۵/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,370
  • ایران Iran - استان خوزستان - شوشتر
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: خوزستان، شوشتر، حدفاصل بین میدان 15 خرداد و میدان 17 شهریور

جاهای دیدنی خوزستان: سازه های آبی شوشتر

 

سازه های آبی شوشتر از مجموعه های به جا مانده از دوره ساسانیست که بی شک مانند این محوطه پرآب و تاریخی که از شاهکارهای مهندسیست در جهان نمونه ای نیست.

زمان ساخت این مجموعه به ۱۵۰۰ سال پیش باز می گردد که بعد از گذر این سالیان هنوز استوار و پابرجاست و نشان از دانش سازندگان آن می دهد.

هدف از ساخت این سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، بهره برداری از نیروی آب به‌ عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی می باشد و در اصل برای استفاده بهینه آب از آن بوده است.

 

 

جاهای دیدنی خوزستان سازه های آبی شوشتر (۲)

 

این مجموعه عظیم متشکل از ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است می باشد و بسیار جالب و قابل توجه می باشد. در گذشته و با اشاره باستان شناسان می توان دریافت که این منطقه بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از وقوع انقلاب صنعتی بوده است.

اصول فعالیت سازه های آبی شوشتر به این شکل است که «سد گرگر» مسیر رودخانه را سد کرده و سطح آب را برای آبگیری ۳ تونل حفر شده در تخته سنگ بالا می‌آورد. تونل‌های سه‌گانه، آب را هدایت می‌کنند و آن را در کانال‌های متفاوتی تقسیم می‌کنند که پس از گرداندن چرخ آسیاب‌ها، آب به صورت آبشارهایی به منطقه ای حوضچه مانند سرازیر می‌شود.

سقوط آب به صورت آبشارهای مصنوعی، از ویژگی های بسیار زیبا و دیدنی این مجموعست که منظره‌ای چشم نواز و دل‌انگیز را در برای رویت هر گردشگری به وجود می‌آورد. ۳۲ باب آسیاب آبی در محلی که با نام سیکا از آن یاد می‌شود وجود دارد . هم اکنون پس از حذف آسیاب‌ها به صورت آبشارهای بسیار زیبایی، دوباره به رودخانه می‌ریزند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 3 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی