زیارتگاه خالد نبی
گزارش خطا

زیارتگاه خالد نبی

  • به روز رسانی : ۹/۱۱/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,230
  • ایران Iran - استان گلستان - کلاله
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: گلستان، کلاله، ابتدای جاده مراوه تپه، خروجی جاده حوزه علمیه تا زیارتگاه

جاهای دیدنی گلستان: زیارتگاه خالد نبی

 

این مکان تاریخی و مذهبی در ارتفاعات و دشت های شرقی استان گلستان و در محدوده شهرستان کلاله قرار گرفته است. یکی از پیغمبران عرب بعد از عیسی، خالد نبی غیث بن سنان عبسی بود، که در گفتگوی محاوره‌ای ترکمنان، ایشان را «خالت نبی» می‌گویند. به نقل از کتاب ناسخ التواریخ، خالد بن سنان شش هزار و یکصد و بیست و سه سال بعد از به دنیا آمدن آدم و در سال ۵۳۰ میلادی بر تخت نبوت نشسته و مردم زمان خود را به شریعت «اسماعیل ذبیح اله» می‌رساند.

آرامگاه و محوطه تاریخی خالد نبی به دوره اسلامی و یکی از آثار ارزشمند گلستان است که به دلیل عدم ثبت در فهرست آثار ملی و نبود حفاظت درست، بخش اعظمی از آن تخریب شده است. از نکته جالب دشت سرسبز و لاله زارها در کنار مزارع کلزا و گندم باعث شده سه رنگ سبز و زرد و قرمز در این مسیر حاکم باشد. بخشی از محدوده خالد نبی هم قبرستانی تاریخی دارد که به دلیل نوع سنگ‌های مقبره از نظر اهالی منطقه افسانه ای است.

 

جاهای دیدنی گلستان زیارتگاه خالد نبی (۲)

 

سنگ قبرهای این مکان شباهت به گورستان‌های آسیای میانه دارد، و می‌توان سنگ قبرهای موجود در گورستان خالد نبی را به حمله مغول به ایران و اسکان آنها در برخی نقاط کشور از جمله این منطقه نسبت داد.

زیارتگاه خالد نبی بصورت بنایی مسقف با پلان چهار ضلعی و تعدادی پنجره و در ورودی است، که در ورودی بقعه دارای طاق هلالی می‌باشد. پنجره‌ها و در ورودی فلزی (آهنی) ساده‌ است. و بر هیچکدام از آنها کتیبه تزیین دیده نمیشود. سقف آرامگاه خالد نبی از بیرون گنبدی مدور سبز رنگ و شلجمی شکل است که کمربند و گنبد داخل هم رفته‌ است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

هیچ مکان نزدیکی به این مکان وجود ندارد.

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی