زنجان رود
گزارش خطا

زنجان رود

  • به روز رسانی : ۶/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 514
  • ایران Iran - استان زنجان - زنجان
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: زنجان، بلوار شهید بهشتی، خروجی جاده زنجان به بیجار

جاهای دیدنی زنجان: زنجان رود

 

رودخانه زنجان رود یا زنجان چای در شهرستان‌ ابهر استان زنجان جاری می‌باشد. این رودخانه با طول تقریبی ۱۲۰ کیلومتر از حدود سلطانیه واقع در جنوب شرق زنجان سرچشمه میگیرد و بعد از عبور از جنوب شهر زنجان در حدود روستای رجعین در کیلومتر ۸۴ شمال غربی زنجان به رودخانه قزل اوزن می‌ریزد. جریان رودخانه از جنوب شرق به شمال غربی است و اوایل آن زاینده رود است.

آب زنجان رود که آنرا ناج رود ، ماج رود ، ماخ رود ، ناجر رود و ناخرود خوانند از توابع سلطانیه بر میخیزد و با آب کوههای زنجان جمع شده بر ولایت زنجان میگذرد و به سفید رود می ریزد.

 

جاهای دیدنی زنجان زنجان رود (۴)

 

این رودخانه از جنوب شهر زنجان عبور می‌کند و پس از مشروب کردن روستاهای مشک آباد، نیماور، بناب، دیزج، خانه بران و سالیان از جنوب شهر زنجان گذشته و به موازات راه اتومبیل رو و راه آهن زنجان – میانه به سوی شمال باختری به جریان خود ادامه می‌دهد. در این مسیر روستاهای کوشکان والارود، خرم پی و برخی روستاهای دیگر را سیراب می کند،در نهایت به روستای سرچم پایین می‌رسد. در این روستا به سوی باختر تغییر مسیر داده و پس از سیراب کردن روستاهای چوروک، الوارلو، گوگلان و رجین در سه کیلومتری باختر روستای رجین به قزل اوزن می‌ریزد. ارتفاع ریزشگاه این رودخانه ۱۱۰۰ متر، شیب متوسط آن ۵/۰ درصد و حوزه آن دریای خزر است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی