روستای ینگی امام
گزارش خطا

روستای ینگی امام

جاهای دیدنی البرز: روستای ینگی امام

 

ینگی امام یا ینگه امام یکی از روستاهای کهن شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز است. ینگی در لهجه ترکی ساوجبلاغ به معنای «تازه» و «نو» است. در این روستا جاهای دیدنی مانند امامزاده، کاروانسرا و تپه‌ای تاریخی قرار دارد.

بنای امامزاده مربوط به دوره صفویه تا قاجار است، ورودی امامزاده در جهت شمال و مقابل روستا است و از جاده کرج-هشتگرد تنها نمای پشت یا جنوبی آن مشاهده می‌شود. در مجموع، بنای امامزاده آجری چهار گوش است که از دو قسمت ایوان شمالی در جلو و حرم اصلی در پشت تشکیل می‌شود. مدخل شمالی ورودی اصلی به امامزاده نیز آجری و در هر دو طرف دو طاقنمای جانبی دارد. این امامزاده متعلق به دو نفر از اولاد حضرت موسی بن جعفر [هادی و علی النقی] می باشد.

به فاصله کمی از آرامگاه امامزادگان هادی و علی‌النقی و حدود ۱۰۰متر از سمت جاده کرج-هشتگرد، کاروانسرای شاه عباسی ینگی امام قرار دارد. طرح کلی کاروانسرا مستطیل شکل است. طول خارجی این کاروانسرا  ۶۹متر و عرض آن ۶۰/۶۷متر است. متأسفانه هم اکنون فقط ضلع شرقی نمای خارجی آن همچون گذشته سلامت خود را حفظ کرده و نمای خارجی سه ضلع دیگر تغییرات کلی یافته‌است.

جاهای دیدنی البرز- روستای ینگی امام (۵)

سومین اثر معروف ینگی امام، تپه‌ای تاریخی است که به فاصله کمی از امامزاده و کاروانسرا در حاشیه جاده کرج-هشتگرد قرار دارد. سالهای پیش، آثار و علایم معماری روی آن نمایان بوده که به مرور زمان از میان رفته‌است. درباره تاریخ‌نگاری تپه مزبور پیش از انجام حفاری‌های باستان‌شناختی سخنی نمی‌توان گفت؛ اما وجود تکه‌های فراوان سفال در سطح آن و کشف آثار به صورت تصادفی به هنگام تعریض جاده از تاریخی بودن تپه حکایت می‌کند.

جاهای دیدنی البرز- روستای ینگی امام (۴)

 

 

 

سایر جاهای دیدنی البرز:

روستای کردان

روستای برغان

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.8 از 5 (از مجموع 2 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی