روستای گلابر
گزارش خطا

روستای گلابر

  • به روز رسانی : ۲/۸/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,147
  • ایران Iran - استان زنجان - ایجرود
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: زنجان، ایجرود، شهر زرین آباد، بعد از جوقین، جاده گلابر، روستای گلابر

جاهای دیدنی زنجان: روستای گلابر

 

روستای گلابر در شهرستان ایجرود و استان زنجان واقع شده است. این روستای پلکانی دارای مکان های دیدنی زیادی است که میتوان به ۴۰ پله ساسانی، جزیره ای در وسط سد، منظره چشم نواز سد گلابر، مسجد قدیمی گلابر و طبیعت زیبای آن اشاره کرد. در این روستا آثاری از قلعه زیبایی در بالای کوه مشرف بر روستا دیده می شود.

در دامنه غربی این ارتفاعات تل تاریخی مسجد گلابر واقع شده که مورد حفاری قرار گرفته و مجموعه بسیار ارزشمندی از دل خاک نمایان شده است. این مجموعه از یک مسجد و یک خانقاه تشکیل شده که احتمال دارد بقعه باشد. مسجد دارای پلان مربع نسبتا کوچکی است که دور تا دور آن تا ارتفاع ۱.۵ متری از سنگ تراورتن ساخته شده و بر روی آن اسماء جلاله و اسامی ائمه اطهار (ع) و نام حضرت فاطمه (س) همراه با نقوش اسلیمی حکاکی شده است.

 

%d8%ac%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7%db%8c-%da%af%d9%84%d8%a7%d8%a8%d8%b1-2

 

قدمت این مسجد به حدود قرن پنجم هجری باز می­ گردد. این بنا بعد از بازسازی، اکنون مورد استفاده اهالی قرار گرفته است. در سمت شمالی آثار و بقایای ساختمانی مشهود است که گمان می­رود آرامگاه شیوخ بوده است.

همه فصول سال به ­ویژه تابستان روستای گردشگری گلابر پذیرای میهمانانی است که برای استفاده از طبیعت چشم ­نواز گلابر وارد این روستا می­ شوند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی