روستای چاشم
گزارش خطا

روستای چاشم

  • به روز رسانی : ۱۲/۷/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 834
  • ایران Iran - استان سمنان - مهدی شهر
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: سمنان، مهدی شهر، شهر شهمیرزاد، جاده چاشم، روستای چاشم

جاهای دیدنی سمنان: روستای چاشم

 

روستای چاشم در ۲۴ کیلومتری شمال شهمیرزاد و در ۴۸ کیلومتری شمال استان سمنان واقع شده است. منطقهٔ چاشم و شهمیرزاد و روستاهای این ناحیه در قدیم به شهریارکوه معروف بوده‌ است.

از جاذبه‌های روستای چاشم آبشار روزیه ،برج چاشم و چنار دوقلوی می باشد. مردم چاشم به گویش چاشمی که زبان کوهستان مازندران (دودانگه ساری) است صحبت می ‌کنند و گویش ‌شان به شهمیرزادی و گویش سوادکوهی نزدیک است.

طریقه ساخت خانه در چاشم امروزه بیشتر به شکل شیروانی است که این شیروانی هارااز مازندران می‌آورند[نیازمند منبع] اما در گذشته از شیروانی استفاده نمی‌کردند و با استفاده از کاه گل‌خانه می‌ساختند و در سقف از چوب درختان تبریزی استفاده می شده است.

 

%d8%ac%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%85%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7%db%8c-%da%86%d8%a7%d8%b4%d9%85-5

 

پنجرهٔ خانه عموما به شکل مربع گاهی نیم دوار و یا۶ ضلعی بوده است و برای ورود به خانه یک پله به سمت پایین وجود داشته است در کنار خانه یک انباری وجود داشته که هیزم‌ها را در آن قرار می‌دادند وبه آن گیسگاه می ‌گفتند.

در تابستان جمعیت زیادی از مازندران و سمنان و تهران به این منطقهٔ خوش آب وهوا سفر می کنند. از مناظر زیبا در این منطقه کوه نیزوا را میتوان نام برد که زیبایی خاصی به این منطقه داده است، کوه زیبای ارم از جاذبه ی دیگر روستا است که در اردیبهشت ماه چمن زار و سرسبز است و با پرندگانش زیبایی خاصی به منطقه می ‌بخشد. از دیگر جاذبه‌های زیبای طبیعی روستا آبشار روزیه است که در مسیر چاشم به دوآب در تنگه‌ ی روزیه قرار گرفته و همه ساله افراد زیادی به این مکان می‌ آیند.
از آثار تاریخی در داخل روستا می‌توان به برج چاشم و چنار دوقلوی قدیمی نام برد .

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی