روستای وفس
گزارش خطا

روستای وفس

  • به روز رسانی : ۱۶/۱/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,070
  • ایران Iran - استان مرکزی - کمیجان
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: مرکزی، کمیجان، خیابان شیخ عبدالنبی وفسی، جاده وفس

جاهای دیدنی مرکزی: روستای وفس

 

روستای وفس در شمال شهرستان کمیجان استان مرکزی قراردارد. قدمت این روستا به دوره ماده برمیگردد. وفس در طول تاریخ اسلامی مرکز استقرار و حکومت نایب الحکومه‌ها بود. در دوران اسلامی، این منطقه جزئی از ایالت جبال بود که عراق عجم نامیده می‌شد. بخش وفس دارای سه منطقه وفس، بزچلو و شراء میباشد.

مساحت تقریبی این روستا ۲۰ کیلومتر مربع و اطراف روستای وفس کوههای نسبتا بلند واقع شده است، که از سمت جنوب، مشرق و مغرب روستا را تحت محاصره خود قرار داده و تنها از سمت شمال به درختستانها و باغهای میوه منتهی می‌شود.

تنها راه ارتباطی مهم به این روستا، جاده‌ای آسفالته به طول ۱۸ کیلومتر است که وفس را به کمیجان و از آنجا به سایر نقاط متصل میکند. لهجه وفسی که به «وُوسی» موسوم یکی از قدیمیترین و فقیرترین کشور میباشد که سه هزار سال سابقه دارد.

 

جاهای دیدنی مرکزی روستای وفس (۳)

 

دامنه های ارتفاعات وفس دارای نوعی بافت رسوبی و آهکی است که در بسیاری از لایه های آن بقایای موجودات زنده به وفور دیده شده است. طبیعت این روستا همچون تابلوی نقاشی بی نظیری ست که چشم همه را به خود خیره میکند. همچنین سرسبزی روستا، باغات، کشتزارها، سایه درختان میوه و کوچه باغهای مصفای آن رنگ و لطافت خاصی را به روستا داده است.

یکی از جاذبه های این روستا بافت کالبدی روستا و نوع معماری خانه ها، ابنیه مذهبی و خدمات عمومی بسیار جذاب و دیدنی است. بنای خانه های مسکونی روستا با بافتی متراکم در یک طبقه دارای  ایوانی در پیش و پوشش بام مسطح بر دامنه کوهها ساخته شده اند و در یک نگاه در توازن مصالح طبیعی و چینش آنها معماری روستای ماسوله در ذهن تداعی میشود.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی