روستای میکال
گزارش خطا

روستای میکال

  • به روز رسانی : ۱/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,014
  • ایران Iran - استان گیلان - سیاهکل
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: گیلان، سیاهکل، اسپیلی، جاده میکال

جاهای دیدنی گیلان: روستای میکال

 

روستای میکال در استان گیلان از توابع شهرستان سیاهکل و دهی از دهستان میکال می باشد. این روستا پنج کیلومتر با مرکز استان گیلان شهرستان رشت و نه کیلومتر با دیلمان فاصله دارد.

مسیر روستا راه باریکی که فقط چهار‌پایان یا مردم پیاده می‌توانند از آن عبور کنند. آب روستا از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود. این روستا زیبا و سرسبز دارای آثار تاریخی است که نشانه قدمت این روستا میباشد.

قومیت اهالی روستا گیلک هستند و به زبان گیلکی با لهجه بیه پیش همان شرق گیلان و گویش دیلمی سخن می گویند. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و بیشتر محصول آنها گندم می باشد.

 

جاهای دیدنی گیلان روستای میکال (۴)

 

مذهب رایج روستا اثنی عشری است. از آثار تاریخ روستا که بیشتر در دوران هزاره یک قبل میلاد و دوره اشکان هست می توان به محوطه باستانی اره کوه،گورستان باستانی گون کر ، گورستان قزوین صحرا، گورستان سنگ سان  نام برد.که همه آنهادر آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گورستان باستانی گون کر در بیرون روستا و در فاصله سیصد متری روستا و دو گورستان دیگر در حد فاصل دو روستای میکال و گدوک واقع شده اند. از دیگر آثار گورستان باستانی امامزاده هادی و یک امامزاده به نام امام زاده هادی میکال می توان اشاره کرد. در باور اهالی این روستا به عنوان پسر امام موسی کاصم (ع) به شمار می‌آیند.

امامزاده دارای بقعه قدیمی و به صورت هشت ضلعی می باشد. مصالح بکار رفته در این بنا از آجر می باشد و برای تزئینات آن آجرها را با گچ بندکشی کرده اند.گنبد بقعه با کاشی کاری قدیمی تزئین شده که بسیاری از کاشی های آن ریخته یا شکسته شده است.سقف حرک دارای طاقی مدوری است که سفیدکاری شده است . دیوارهای داخلی بقعه دارای نقاشی های مذهبی است. در حال حاضر ساختمان امامزاده با ساختمان که نشانه های از معماری گذشته این ساختمان ندارد جایگزین شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی