روستای ملاده
گزارش خطا

روستای ملاده

  • به روز رسانی : ۱۲/۷/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 720
  • ایران Iran - استان سمنان - مهدی شهر
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: سمنان، جاده مهدی شهر به شهمیرزاد، خروجی کمربندی، جاده شهمیرزاد به فولاد محله، خروجی روستای ورگو، بعد از روستای تلاجیم، روستای ملاده

جاهای دیدنی سمنان: روستای ملاده

 

روستای ملاده یکی از روستاهای مازندرانی زبان استان سمنان می باشد که در ۸۰ کیلومتری شمال مهدیشهر و در ۷۶ کیلومتر استان سمنان واقع شده است. در شمال روستا رودخانه سفیدرود جریان دارد که در زبان محلی آن را اسبه رو می نامند.

بیشتر درآمد روستاییان بر فعالیت های زراعی، دامپروری، باغداری و صنایع دستی استوار شده است. زنان روستا، در کنار فعالیت های زراعی به بافت گلیم، قالی و جاجیم و پارچه کت و شلوار پشمی (چوخا) می پردازند.

محصولات این روستا گندم، جو، سیب زمینی، نخود، لوبیا، عدس، سیر، چغندر، هویج و سبزیجات. گیلاس، آلبالو و گردو و باغی می باشد. روستای ملاده در یک منطقه کوهستانی واقع شده بنابراین خانه های متمرکزی دارد و مصالح بکار رفته در ساخت خانه ها از سنگ، گل و چوب می باشد.

 

%d8%ac%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%85%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%84%d8%a7%d8%af%d9%87-5

 

خانه ها، دارای اتاق نشیمن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، انبار علوفه و غله، طویله، ایوان بزرگ و حیاط است. حیاط به وسیله چند پله به ایوان که محل نشیمن تابستانی است، اتصال می یابد. سقف شیروانی خانه ها، جلوه ویژه ای به روستای ملاده بخشیده است.

در شمال روستای ملاده ییلاق های زیبای سنگ چشمه، پشت لد، اشکبستون، لوتک و جنگل افرا وجود دارد که از جاهای دیدنی روستا است. کاخ ابراهیم خان یا شکارگاه ملاده، شامل دو عمارت بزرگ است که از مهم ترین جاذبه های تاریخی این روستا به شمار می آید. آرامگاه بی بی طیبه در ورودی روستا واقع شده است. مردم روستا بی بی طیبه را دختر حضرت موسی بن جعفر (ع) می دانند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی