روستای قلات
گزارش خطا

روستای قلات

  • به روز رسانی : ۱۵/۱۲/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,223
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: فارس، جاده شیراز به اردکان، خروجی جاده قلات، روستای قلات

جاهای دیدنی فارس: روستای قلات

 

روستای قلات، روستایی تاریخی مملو از درختان قدیمی، چشمه هایی با آب های سرازیر شده از دامن کوه واقع در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز است. آثار به جا مانده از کلیسای واقع شده در میان درختان سر به فلک کشیده ی دامنه کوه نشانی از قدمت چند هزار ساله روستا است.

ارتفاع روستا از سطح دریا ۲۰۶۵ متر  می باشد. محیطی سرسبز همچون بهشت با وجود دره ای عمیق و چشمه های فراوان، رویش گل‌های وحشی و گیاهان دارویی بومادران، ختمی، آویشن، پونه، مرزه و گیاهان خودرو در حواشی رودخانه‌های شب شتری و چشمه انجیری، سرازیری آبشارهای سه گانه از میان صخره‌ها این منطقه را به یک فضای خنک در تابستان و سوژه ی مناسبی برای گردشگری تبدیل کرده است. مردم آن با فارسی میانه جنوب غربی صحبت می کنند.

اکثر مردم روستا به فعالیت هایی هچون دامداری، باغداری و فعالیت‌های خدماتی و صنایع دستی می پردازند. خانه های روستا به شکل پلکانی در دل ناحیه کوهستانی شهرستان شیراز و با سنگ، خشت، گل، گچ و چوب ساخته شده اند.

 

جاهای دیدنی فارس روستای قلات (۴)

 

احاطه کردن خانه ها به واسطه درختان بلند، تشخیص آن ها را از یک کیومتری مشکل کرده است. فرآورده های به دست آمده در این روستا شامل: شیره انگور، رب انار و آب غوره، شیر، پنیر، کره و کشک، گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز می باشد.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای قلات می توان به آسیاب‌های آبی، گورستان قلات و نوع حجاری و حکاکی سنگ‌های آن، بازار قدیمی و سنگ فرش شده، قلعه قزل ارسلان و حمامی که طبق گفته گذشتگان سعدی در آن استحمام کرده اشاره کرد.

می توان از گیوه، سبد دستباف، گره (ظرف بافته شده) دولک، مَشک و وسایل چوبی به عنوان محصولات صنایع دستی روستا  نام برد. پوشاک اهالی روستا در مراسم شادی مربوط به عشایر قشقایی می باشد.

غذاهای محلی روستا شامل: کشک پیاز، کشک گردو، عدسی، کله پاچه و آش رشته است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین مراکز اقامتي به این محل :

نزدیک ترین مراکز تفريحي به این محل :

نزدیک ترین مراکز خريد به این محل :

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی