روستای تیلک
گزارش خطا

روستای تیلک

  • به روز رسانی : ۲۰/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 883
  • ایران Iran - استان مازندران - ساری
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: مازندران، جاده کیاسر به دامغان، خروجی واوسر نو، بعد از روستای میر افضل، روستای تیلک

جاهای دیدنی مازندران: روستای تیلک

 

تیلک، روستایی زیبا و گردشگری در بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. این روستا دقیقا در مرز استان مازندران و سمنان، بین شهرهای ساری و دامغان قرار دارد.

این روستا در دهستان چهاردانگه قرار دارد و طبق آخرین سرشماری انجام شده دارای ۷۷نفر جمعیت است. این روستای زیبا از شمال محدود به روستای سواسره و آغوزگاله، بالاده و از جنوب به رودبارک و بخشی از فولادمحله و از شرق به فولادمحله، واوسر و پایین ده و از غرب وصل به آتنی و بندبن محدود میباشد.

این روستا با قدمتی بالغ بر ۸۵۰ سال دارای سابقه ی تاریخی قوی است. برای مثال در زمان گذشته روستاهای بسیاری در همین منطقه ای که تیلک نامیده میشود وجود داشته است که از جمله ی آن ها میتوان به روستاهایی همچون، روشن آب و اسفی واش، تروک، دوست خلیل محله، وند چال، عماد آباد(اندوا)، سراج خیل، قلعه کوتی، کاسگر محله، چالو، و چرگتو را نام برد که به دلایلی همچون زلزله و بیماریهایی همچون وبا و طاعون از بین رفته اند و مردمان آن روستاها را ترک کرده اند و امروزه هیچ اثاری از ان ها باقی نمانده است.

 

جاهای دیدنی مازندران روستای تیلک (۳)

 

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بر اساس نظر بسیاری از بومیان، مردمان این روستا بومی این منطقه نیستند. برخی بر این باورند که اصالتاً لر میباشند و برخی دیگر هم اعتقاد بر این دارند که کرد و لر با هم هستند. این روستا با دارا بودن تابستان های معتدل و مطبوع و زمستان هایی سرد و پر برف محل مناسبی برای گردشگری خصوصاً در بهار و تابستان است.

بیشتر زمینهای اطراف روستا، دارای پوشش جنگل های راش و بلوط است و همچنین این مناطق دارای مراتع و چمنزارهای وسیعی است. نکته ی قابل توجه این است که بخشی از زمین های این روستا از مناطق حفاظت شده ویژه شکاربانی به حساب می آید و بهترین گاو کوهی ایران در مراتع وچمنزار ها، خصو صاً سیاه گاو سرا(سی گسره) زندگی میکند. در اطراف این روستا همچنین تعداد بسیار زیادی چشمه است که هریک زیبا تر از دیگری است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی