روستایی چلندر
گزارش خطا

روستایی چلندر

  • به روز رسانی : ۱۸/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 2,057
  • ایران Iran - استان مازندران - نوشهر
  • نوع : جاهای دیدنی روستا گردی
  • آدرس: مازندران، جاده نوشهر به نور، خروجی روستای چلندر

جاهای دیدنی مازندران: روستایی چلندر

 

دهستان چلندر به عنوان ناحیه ای در حوزه‌ی دشت کجور از توابع شهرستان نوشهر در مسیر سواحل جنوبی دریای خزر قرار دارد. چلندر ،سرزمینی بسیار مستعد و حاصل خیز دارد و شالیزارش با پنجه‌های زنان صبور و با مناعت طبع ، ریشه یه قامت می‌کشد و در نهایت برنج خوش طعم و لذیذ سفره‌های هموطنان ایرانی می‌شود.

چلندر در نزدیکی و دامنه رشته کوه کوچکی است که در فاصله پنج فرسخی در طرف شرق آن ،قریه سوله ده یا  سلده قرار دارد. بعد از ورودی به روستای چلندر از جاده ساحلی نوشهر به نور حدود ۳ کیلومتر جاده آسفالته و بعد از آن حدود ۵۰۰ متر جاده خاکی است ، تابلویی هم برای راهنمایی مسیر به سمت آبشار چلندر به چشم می خورد.

 

جاهای دیدنی مازندران روستایی چلندر (۶)

 

بهار چلندر سر سبز و شکوفا، تابستانش رویایی و آواز همهمه‌ی داس‌ها و موسم دروی برنج با رنج ،پاییز آن آبستن ابر‌های عریان و زمستان این دیار سرد و به یاد ماندنی است.

وجود درختان همیشه سر سبز منطقه چلندر بیانگر سر سبزی ، نشاط و طبیعت مصفای این دیار گردشگر پذیر است. روستای چلندر با سابقه گردشگری ،دارای پیشینه تاریخی و موقعیت جغرافیایی خاصی است. به این صورت که مطالبی ارزنده در پیرامون اوضاع اجتماعی و آداب و سنن مردم این منطقه بر روی کاغذ به رشته تحریر در آورده اند و بعد‌ها کتاب منتشر کرده اند و امروز به عنوان منابع مکتوب رهگشای ابهامات تاریخی محسوب می‌شود.

آبشار چلندر از دیگر جاذبه‌های این روستاست که در جنوب شرقی روستای چلندر و در میان جنگل و درختان پنهان است. علاوه بر جاذبه طبیعی این روستا می توان به آستان امامزاده نوح (علیه السلام) در روستای چلندر اشاره کرد که در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۷۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.5 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی