رباط فخر آباد
گزارش خطا

رباط فخر آباد

  • به روز رسانی : ۳/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 561
  • ایران Iran - استان خراسان رضوی - بجستان
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: خراسان رضوی، جاده بجستان به بردسکن، خروجی جاده روستای فخر آباد

جاهای دیدنی خراسان رضوی: رباط فخر آباد

 

شهرستان بجستان در فاصله ۲۷۸ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد. فخرآباد یکی از روستاهای حاشیه کویر بخش بجستان شهرستان گناباد می باشد. رباط فخرآباد، یک کاروانسرایی چهار ایوانی است که در حاشیه روستای فخر آباد قرار دارد.

این مکان تاریخی متعلق به دوره قاجار می باشد. بنای رباط شامل سر در ورودی ایوانچه‌های طرفین ورودی به عنوان توقفگاه تابستانی، شاه‌نشین، فضای اصطبل، بارانداز و صحن است. تزیینات جالب توجه این رباط استفاده از آجرهای با پخت ناقص است که با تلفیق آن با آجرهای معمولی اشکال هندسی زیبایی در قسمت پیشانی سر در ورودی و بخش شاه‌نشین آن به وجود آمده است.

 

جاهای دیدنی خراسان رضوی رباط فخر آباد

 

فخرآباد اگر چه در حاشیه کویر واق شده است. ولی در گذشته مسیر راه بین شرق و غرب ایران و شمال و جنوب خراسان قرار داشته است. در حقیقت آبادی به عنوان یک ایستگاه مورد استفاده قرار می گرفته است، که کاروان ها در آن توقف می کرده و به استراحت می پرداخته اند. این کاروانسرا در مسیر طبس به مشهد در فاصله ۱۵ مایلی قرار داشتهاست. در مسیر طبس به ترشیز ۸ فرسنگ از ایستگاه قبلی یعنی حوض حاجی میرک فاصله داشته است. این اهمیت موجب شده که این روستا دارای یک رباط شاه عباسی باشد که قسمت های زیادی از آن خراب شده و چهارپایان در آن بسته می شوند.

مردم فخرآباد عموماً کشاورز می باشند. محصولات عمده آن عبارتند از: انار، پسته،زعفران،خربزه، هندوانه،پنبه،زیره،گندم، جو می باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

هیچ مکان نزدیکی به این مکان وجود ندارد.

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی