دق اسماعیل مهلو
گزارش خطا

دق اسماعیل مهلو

  • به روز رسانی : ۴/۶/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 733
  • ایران Iran - استان سمنان - شاهرود
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: سمنان، شاهرود، جاده شاهرود به طرود، جنوب شرقی روستای طرود

جاهای دیدنی سمنان: دق اسماعیل مهلو

 

دق اسماعیل مهلو در استان سمنان و شمال دشت کویر و نزدیک روستای طرود واقع شده است. منطقه دق اسماعیل مهلو از جنوب به پلایای دشت کویر، از شمال به جاده ارتباطی طرود به معلمان، از غرب به ارتفاعات کوه سه پستان و از شرق به ارتفاعات جنوب طرود محدود می گردد.

در این منطقه تپه های آتشفشانی پراکنده ای وجود دارد. زمین های این منطقه پفکی و از جنس رسی سخت می باشند. در این منطقه هیچ گونه پوشش گیاهی نیست و تنها در حاشیه دق گیاهان هالوفیت و شور پسند همچون اشنان و گز وجو دارد.

در خارج از منطقه دق در زمینهایی که شوری خاک پوشش گیاهی همچون تاغ، گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیکا، خارشتر، کلاه میرحسن، کاروانکش، افدرا، اسکنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل کتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخک، اسفند ، علف شور، کلپوره، شیرینک قابل مشاهده می شود.

 

جاهای دیدنی سمنان دق اسماعیل مهلو (۲)

 

وجود سنگهای تخریبی ترشیری و تبخیری منطقه دق مشتمل بر کنگلومرا، مارن، ماسه سنگ و چینه های سلستین است. در جنوب منطقه لات شور طرود واقع است که در حاشیه آن نمکزار و زمینهای باتلاقی رسی قرار دارند.

یکی از زیباییهای این منطقه گنبدهای نمکی در شرق و غرب می باشد. در حاشیه منطقه دق حیات وحشی شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، جبیر، آهو و پازن وجود دارد.و نیز پرندگانی شامل هوبره،  بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی دیده می شوند. انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نیز خانواده آگاماها، سمندرها و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان وجود دارند.

مسیر دسترسی: دسترسی به این منطقه از طریق جاده ارتباطی معلمان به طرود، ۵ کیلومتر قبل از طرود، مسیر گدار رودخانه فصلی به این منطقه منتهی می شود. نکته: شایان ذکر است تردد در این منطقه نیاز به خودرو های کمک دار و راهنمای آشنا به منطقه دارد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

هیچ مکان نزدیکی به این مکان وجود ندارد.

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی