دخمه سنگی فرهاد
گزارش خطا

دخمه سنگی فرهاد

  • به روز رسانی : ۱/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 896
  • ایران Iran - استان آذربایجان غربی - ماکو
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: آذربایجان غربی، جاده ماکو به بازرگان، روستای سنگر

جاهای دیدنی آذربایجان غربی: دخمه سنگی فرهاد

 

در ۷ کیلومتری شمال غربی شهر ماکو در نزدیکی روستای سنگر، دخمه ای سنگی تعبیه شده که پیش بینی میشود مربوط به اقوام اورارتو بوده و متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد است.

در روستای سنگر کوه کم ارتفاعی دیده میشود که این دخمه در پایین ترین نقطه در جبهه شمالی کوه واقع شده است. مردم محلی آن را به فرهاد نسبت میدهند و گفته میشود که فرهاد مدتی در منطقه ماکو و در این خانه! زندگی میکرده و سپس به منطقه بیستون کرمانشاه رفته است.

دخمه فرهاد، دو اتاق تو در تو است که در دل کوه و درون صخره ای بزرگ تراشیده شده است و با راه پله ای سنگی به کوه متصل میشود و به زبان محلی به آن خانه فرهاد (فرهاد دامو) میگویند. در ورودی آن تقریبا یک و نیم متر در دو متر و اتاقها یکی بزرگ (تقریبا ۳*۴) و دیگری کوچکتر (تقریبا۲*۲) است؛ که با دری ۱*۱٫۵ متری به هم متصلند. بر روی دیواره ها طاقچه هایی تراشیده شده است و برای روشنایی گویا از مشعل استفاده می شده است.

 

جاهای دیدنی آذربایجان غربی دخمه سنگی فرهاد (۱)

 

در فصل تابستان اطراف دهانه دخمه فرهاد به وسیله درختان پربرگ مخفی شده است و در صورت نداشتن راهنما گردشگران را با مشکل روبرو می کند.

دیواره های سنگی دخمه فرهاد به قدری صاف و صیقلی است، که تراشیدن چنین دیوارهای صافی در دل صخره های سخت کوه حتی در زمان حال هم مشکل به نظر میرسد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی