خانه کبیری
گزارش خطا

خانه کبیری

  • به روز رسانی : ۱۶/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 785
  • ایران Iran - استان آذربایجان غربی - خوی
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: آذربایجان غربی، خوی، خیابان طالقانی، کوچه امیر

جاهای دیدنی آذربایجان غربی: خانه کبیری

خانه کبیری مربوط به اواخر دوره زند است و در خوی، خیابان آیت ا طالقانی،  وسط بافت قدیمی شهر جای گرفته و از سه طرف مشرف به کوچه ‌می‌باشد و به نام مالک سابق آن به خانه کبیری (مرحوم حاجی میر اسماعیل کبیری) مشهور است و در حال حاضر در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار گرفته است.

در شمال و جنوب حیاط خانه، دو باب ساختمان دیده میشود که در دو طبقه بنا شده اند. قسمت داخلی طبقه اول ساختمان کاملا بدون تزیینات است و فقط در تالار آن گچبری هایی دیده میشود ولی تالار طبقه دوم که قسمت قابل توجه ساختمان محسوب میشود، با نقاشی های گل و بوته تزیین شده و دارای ارسی های زیبا با شیشه های رنگی است. این بنا در زمان مظفرالدین شاه قاجار احداث شده و در میان نقاشی دیواری تالار طبقه اول تاریخ ۱۲۸۲ خورشیدی دیده میشود.

 

جاهای دیدنی آذربایجان غربی خانه کبیری (۴)

 

این ساختمان دارای دو درب ورودی میباشد، که یکی از ضلع غربی به محوّطه بنا که کف محوّطه نسبت به کوچه، حدود ۸۰ سانتی متر پایین تر قرار گرفته است و دیگری از ضلع شمالی به داخل ساختمان میباشد. حیاط فعلی به صورت باغچه است و در قسمت جلو ساختمان، حوض نسبتاً کوچکی با عمق حدود ۵۰ سانتی متر قرار گرفته و در قسمت جنوبی محوّطه، ساختمانی است که به سبب عدم توجّه به حالت مخروبه در آمده، سقف به داخل ریزش کرده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی