موزه مکرمه قنبری
گزارش خطا

موزه مکرمه قنبری

  • به روز رسانی : ۱۵/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,326
  • ایران Iran - استان مازندران - بابل
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: مازندران، جاده بابل به قائمشهر، روستای دریکنده

جاهای دیدنی مازندران: خانه موزه مکرمه قنبری

 

خانه موزه مکرمه قنبری در روستای دریکنده در شهر بابل در استان مازندران واقع شده است. این موزه در خانه مکرمه قنبری گشایش یافته است. این خانه روایت‌گر رنگ‌ها و نقش‌ آفرین قصه‌ های فولکلور سرزمین عاشقانه‌ های سبز، مکرمه قنبری میباشد.

خانم مکرمه قنبری در سال ۱۳۰۷ در روستای دریکنده استان مازندران به دنیا آمد. وی بعد از سن ۶۷ سالگی به نقاشی کردن رو آورد به صورتی که وی پس از از دست دادن گاوش، چنان غمگین شد که برای غلبه بر احساساتش به نقاشی پناه برد. حتی خواندن و نوشتن هم نمیدانست! بدون هیچ گونه آموزشی دست به خلق تصاویری فوق العاده زد. وی بروی در و دیوار ، کدو حلوایی و حتی بر روی سنگ هم نقاشی میکرد. بعدها با تهیه کاغذ ، رنگ ، قلم مو توسط پسرش، مکرمه نقاشی کردن را تا پیش از مرگ ادامه داد. خانواده وی با جمع‌ آوری آثار نقاشی از میان فرزندان و خانواده، با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران، بنای خانه قدیمی وی را در فهرست میراث ملی قرار دادند و به وی مارک شاگال ایران نسبت داده شد. حالا خانه این نقاش خودآموخته مازندرانی بعد از درگذشت او تبدیل به خانه موزه شده است.

 

جاهای دیدنی مازندران خانه موزه مکرمه قنبری (۶)

 

چندی طول نکشید که آثار مکرمه قنبری نه تنها از نخستین گالری‌ های حرفه‌ای او در سال ‌‌١٣٧۴ در تهران از جمله سیحون سردرآورد بلکه شکل جهانی نیز به خود گرفت بطوریکه پس از ۱۰ سال از نخستین نمایشگاه آثار او در گالری سیحون،‌ نمایشگاه آثارش به آمریکا رسید و در لس انجلس بر پا شد. در سال‌های ‌‌۱۳٧۵، ‌‌۱۳٧۶ و ۱۳۷۷ و ۱۳۸۴ نیز نمایشگاه‌های انفرادی و بیش از ده نمایشگاه جمعی دیگر از آثار او در همان گالری برپا شد. او توانست جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم رشد و نیز تندیس جشنواره هنری ادبی روستا را دریافت کند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی