خانه معین الکتاب
گزارش خطا

خانه معین الکتاب

  • به روز رسانی : ۲۴/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 720
  • ایران Iran - استان کرمانشاه - کرمانشاه
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: کرمانشاه، خیابان منزه، خیابان شهید فراز

جاهای دیدنی کرمانشاه: خانه معین الکتاب

 

خانه های قدیمی و تاریخی همیشه مورد توجه گردشگران و دوستداران تاریخ این مرز و بوم بوده است. یکی از زیباترین و با شکوه ترین خانه های تاریخی کشور خانه معین الکتاب کرمانشاه است.

بانی و مالک این خانه میرزا حسن خان مدنی معروف به معین الکتاب می باشد.

میرزا حسن خان از جمله آزادی خواهان صدر مشروطیت است که در کرمانشاه وی را بیشتر با نام دبیر اعظم می شناسند و در بین مردم کرمانشاه بسیار معروف و مشهور بوده است.

این خانه امروزه در محله قدیمی علاف خانه واقع شده که راه دسترسی به آن برای اهالی شهر و گردشگران از طریق کوچه توکل و فیض مهدوی است.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه خانه معین الکتاب (۲)

 

طراحی این خانه به نوعی است که با عبور از هشتی وارد حیاط بیرونی شده و سپس با گذشتن از راهرویی دراز می توان وارد حیاط اندرونی شد. این راهرو به طور مستقیم به حیاط اندرونی منتهی نمی شود بلکه با زاویه ای ۹۰ درجه دو حیاط را به هم وصل می کند و به عبارتی امکان دید مستقیم از حیاط بیرونی به حیاط اندرونی وجود ندارد. این نوع معماری در قدیم برای حفظ حرمت اهل منزل بسیار رواج داشته است.

اندرونی که بخش اصلی بنا محسوب می شود شامل حیاط نسبتاً بزرگی به مساحت ۱۵۴ متر مربع می باشد. سه طرف حیاط دارای فضاهای مسکونی است و ضلع جنوبی که فاقد اتاق می باشد به وسیله طاق نماهایی بسیار زیبا تزئین شده است. که جلوه ی خاصی به حیاط خانه داده است. در ضلع شمالی حیاط ، مهمانخانه بزرگی وجود دارد. در نقشه ی این خانه ی زیبا میتوان تمام اصول معماری سنتی ایران را مشاهده کرد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.8 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی