خانه فروغ الملک
گزارش خطا

خانه فروغ الملک

  • به روز رسانی : ۴/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,375
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: فارس، شیراز، چهارراه نمازی، خیابان سنگ سیاه

جاهای دیدنی شیراز: خانه فروغ الملک

 

خانه فروغ الملک مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول سال ۱۳۱۰ در شیراز، نزدیک بقعه بی بی دختران در محور سنگ سیاه در زمینی به مساحت ۱۰۲۰ متر مربع توسط فروغ الملک قوامی (داماد قوام بزرگ)  احداث گردید.

«زینت الملک» و «ابراهیم خان قوام» فرزندان «حبیب الله خان قوام الملک چهارم» از متمولین دوره قاجار در شیراز بودند که پس از پدر، پسر یا برادر زینت الملک “قوام الملک پنجم” لقب گرفت، «فروغ الملک» که هم اکنون خانه اش موزه مشکین فام است همسر ابراهیم خان قوام بود.

این عمارت از سال ۱۳۲۹ تا اواسط دهه ۵۰ با نام دبستان فروغ الملک مورد استفاده آموزش و پرورش قرار گرفته بود.

 

جاهای دیدنی شیراز خانه فروغ الملک (۱)

 

این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . مرمت این بنا در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان عمران و بهسازی شهری شروع شد. این بنا از سال ۱۳۸۱ پس از مرمت و بازسازی در اختیار آقای حسن مشکین فام قرار گرفت و کاربری آن به موزه هنر معاصر فارس تغییر یافت.

این عمارت که با معماری قجری آن یادآوری از خاطرات آن دوران است دارای دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، عمارت شاه نشین، حوضخانه، حمام، آشپزخانه و … است. در دو قسمت شمال و جنوب دو اتاق ینج دری دارد. درضلع شمال غربی سالن اصلی ساختمان به نام شاه نشین قراردارد که دارای پنجره های گره کاری است. و به وسیله حوضخانه ای هشت ضلعی به قسمت اندورنی متصل می شود هنر نقاشی روی سقفها یادآور هنر دوره زنذیه است.

این عمارت از اسکلت و ساختار اصلی بنا از در پی سنگ با ملات گچ ، دیوار ها از آجر و با ملات گچ وخاک و سقف از تیرهای چوبی با تزئین گل و خاک و کاه گل می باشد. تزیئنات این بنا از آجر، کاشی کاری، نقتشی های سقفو نقوش روی سنگ ها به صورت حجاری شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی