خانه خواجه باروخ
گزارش خطا

خانه خواجه باروخ

  • به روز رسانی : ۲۵/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 774
  • ایران Iran - استان کرمانشاه - کرمانشاه
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: کرمانشاه، بزرگراه کشوری، محله ی فیض آباد

جاهای دیدنی کرمانشاه: خانه خواجه باروخ

 

بنای زیبا و عظیم خانه خواجه باروخ یکی از بناهای تاریخی و باشکوه شهر کرمانشاه است که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. همچون نگینی در محله ی یهودی نشین و قدیمی فیض آباد در کرمانشاه میدرخشد.

طبق اسناد و اقوال تاریخی، مالک این خانه خواجه باروخ از تجار کلیمی کرمانشاه بوده و این ساختمان در زمان ناصر الدین شاه ساخته شده‌ است.

از جمله مشخصات بنای خانه ی خواجه باروخ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این خانه از نوع درونگرا است یعنی ورودی با یک هشتی آغاز می شود که دارای طاق نماهای آجر است. این نوع معماری در زمان های قدیم برای حفظ حرمت اهل منزل و اندرون خانه رایج بوده است.

پس از عبور از هشتی وارد حیاط بیرونی می شویم. درسمت شمال این حیاط حوضخانه قرار دارد که حد فاصل بین بیرونی و اندرونی است.

در طبقه فوقانی حوضخانه اطاقی قرار دارد که آن نیز همانند حوضخانه از هر دو حیاط نور می گیرد، پس از عبور از راهروی بین ضلع شمالی و ضلع شرقی، وارد حیاط اندرونی میشویم.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه خانه خواجه باروخ (۲)

 

تالار ساختمان در ضلع غربی واقع است با یک اروسی و دو در کوچکتر در طرفین اروسی. این قسمت از ساختمان دو اطاق قرار دارد که درب آن ها مستقلاٌ به ایوان باز میشود.

در طبقه همکف حمام قرار دارد که دارای هر دو نوع حمام سرد و گرم است و نکته قابل توجه این است که این حمام ها هنوز هم قابل استفاده اند. سقف این حمام ها به صورت گنبدی است در ضلع شمالی طبقه پایین و بالا دارای ایوان ستوندار است با این تفاوت که ستونهای طبقه همکف آجری و چهارگوش است.

طبقه اول ساختمان در ضلع غربی خود دارای ایوان است که با چهار ستون و دو نیم ستون متصل به دیوار که همگی مقطع مدور دارند تزیین یافته است. بدنه ستون ها معقلی کاری است.

بنا از قسمت انتهایی ضلع شمالی به حیاطی دیگر نیز راه داشته است که امروزه تحت مالکیت و تصرف شخص دیگری است و قابل استفاده نیست.

اتاق‌هایی که برای استفاده مسکونی ساخته شده بودند، اطراف حیاط اندرونی قرار گرفته اند. آجرکاری های دیواره های این اتاق ها بسیار خیره کننده است. این خانه از معدود خانه‌های مربوط به زمان قاجار است که برخلاف خانه های آن دوران دارای حمام بوده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی