خانه توفیقی
گزارش خطا

خانه توفیقی

  • به روز رسانی : ۵/۸/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,068
  • ایران Iran - استان زنجان - زنجان
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: زنجان، خیابان خواجه نصیر الدین طوسی ، محله غربیه بالا

جاهای دیدنی زنجان: خانه توفیقی

 

خانه توفیقی در باقت قدیمی شهر زنجان در خیابان خواجه نصیر الدین طوسی ، محله غربیه بالا (خرابه رجی) واقع شده است. این بنای تاریخی مربوط به اواخر دوره قاجار – دوره پهلوی است.

عمارت توفیقی روزگاری محل زندگی یکی از رجال خوشنام و درستکار زنجان ، بنام حاج علی اکبر توفیقی بوده است ، وی بعنوان رئیس بلدیه شهر (شهردار) در سال ۱۳۰۰ هجری قمری اقدامات مهمی را جهت آبادانی و رفاه شهروندان زنجانی صورت داد که میراث آن دوران تا به امروز باقی مانده است، که از مهمترین میراث آن دوران می توان به بنای زیبای رختشویخانه اشاره نمود.

 

%d8%ac%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%86-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%aa%d9%88%d9%81%db%8c%d9%82%db%8c-1

 

به لحاظ سبک معماری به سیاق الگوی دوران قاجار ساخته شده است. عمارت توفیقی در دو طبقه با معماری برگرفته از اصل تقارن و پوشش شیروانی سقف با تلاش هنرمندان آن دوران احداث شده است. از جمله شاخص های معماری این اثر بخش آجرکاری شده در طرح ها و موتیف های تزئینی متعدد، لمبه کاری در نماهای سقفی و سبک ویژه تزئینات بدنه خارجی بناست.

موزه شهدای زنجان در سال ۱۳۷۸ در خانه توفیقی افتتاح شد. این موزه که در نوع خود بی نظیر است دارای آثار ارزشمند بسیاری از شهدای استان می باشد.

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی