خانه تدین
گزارش خطا

خانه تدین

  • به روز رسانی : ۱۹/۵/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 909
  • ایران Iran - استان سمنان - سمنان
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: سمنان، خیابان طالقانی، نزدیمک بازار سمنان

جاهای دیدنی سمنان: خانه تدین

 

خانه تدین در خیابان طالقانی شهر سمنان واقع شده است. این خانه قدیمی مربوط به یکی از تجار سمنان بنام محمدیه در زمان قاجاریه بوده است که احتمالا همزمان با بازار شمالی سمنان بنا شده است.

خانه تدین از ۳ بخش تشکیل شده است:

حیاط اندرونی برای زندگی افراد خانواده، حیاط بیرونی برای پذیرایی از مهمانان و ملاقات‌های تجاری و یک فضای جانبی به عنوان بخش خدماتی وابسته به حیاط اندرونی که هر کدام از این بخش‌ها نیز ۳ در ورودی مجزا دارند.

تفکیک عملکردهای مختلف در این منزل مسکونی، نمونه کاملی از معماری سنتی ایرانی در خانه‌های قدیمی را به نمایش می‌گذارد؛ فضاهای خصوصی زندگی شامل هشتی، دالان ورودی و حیاط اندرونی است که به طور غیرمستقیم به حیاط بیرونی و بخش خدماتی متصل می‌ شود.

جاهای دیدنی سمنان خانه تدین (۲)

 

 

بخش تابستان نشین دارای بادگیر بلند و زیبایی است که علاوه بر تلطیف فضای حوضخانه و اتاق تابستانی، جلوه ویژه ای نیز به نمای ساختمان بخشیده است.

حیاط بیرونی که به منظور پذیرایی از مهمانان نامحرم ساخته شده است، با دسترسی مستقیم از کوچه منشعب به بازار، بیشتر نقش دفتر کار مالک خانه را داشته و شامل اتاق‌های بزرگ، راهروی مرتبط به حیاط اندرونی و زیرزمین مناسب جهت انبار کالااست که به سقف‌های چوبی و زیبا و سقف‌های جناغی مزین شده است.

این بنا در عکسهای میرزا عبدالله قاجار عکاس مخصوص ناصرالدین شاه که در سال ۱۲۴۶ هجری شمسی گرفته شده است دیده می شود. در حال حاضر این مکان به عنوان سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بهره برداری شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی