موزه رجال و مفاخر ( خانه آیت الله خاتمی )
گزارش خطا

موزه رجال و مفاخر ( خانه آیت الله خاتمی )

  • به روز رسانی : ۱۶/۱/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 7,688
  • ایران Iran - استان یزد - اردکان
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: یزد، اردکان، خیابان صدرآباد، نبش کوچه 37

جاهای دیدنی یزد: موزه رجال و مفاخر ( خانه آیت الله خاتمی )

 

این خانه تاریخی موزه رجال و مفاخر اردکان استان یزد که در محله چرخاب قراردارد. این خانه قدیمی متعلق به پدر سید محمد خاتمی (رئیس جمهور اسبق ایران) است و به دورۀ قاجار برمیگردد. خانه آیت الله خاتمی در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۹۱۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. ورودی خانه قسمت شمال شرقی قرار دارد. در قسمت جنوب حیاط بزرگ و یک تالار وجود دارد و مطبخی در راهروی غربی و در پشت تالار یک حیاط کوچک وجود دارد. در قسمت غربی خانه ۴ اتاق وجود دارد.

از  تزئینات بکار رفته در این خانه تاریخی از جمله گچبری‌هایی که در قسمت شمال، طالق های قسمت غربی، پیش‌گاه‌های زیبا، درهای چوبی و قدیمی اتاق‌ها و بادگیر زیبا که چشم هر بیننده را جلب میکند میتوان نام برد.

 

جاهای دیدنی یزد موزه رجال و مفاخر ( خانه آیت الله خاتمی ) (۵)

 

آیت الله خاتمی دهم ماه مبارک رمضان سنه ۱۳۲۴ در اردکان چشم به جهان گشود. وی تا س ۱۷ سالگی در اردکان بود و برای ادامه تحصیل به اصفهان که در آن زمان مرکز آموزش علوم دینی بود مهاجرت کرد. و تا سال ۵۵ هجری قمری به کسب علم در علوم گوناگون میپردازد. پس از بازگشت به اردکان به تأسیس حوزه علمیه در اردکان پرداخت و در ادامه در نهضت انقلاب اسلامی، رهبر شجاع و اثرگذار شهر محسوب میشد. وی سالها امام جمعه اردکان و یزد بود و پس از یک دوره بیماری سایه حمایتش را در پنجم آبان ماه ۱۳۶۷ برکشید و به دیدار حق شتافت.

 

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت





بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی