حمام گلشن
گزارش خطا

حمام گلشن

  • به روز رسانی : ۱۳/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 921
  • ایران Iran - استان گیلان - لاهیجان
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گیلان، لاهیجان، میدان وحدت، خیابان سردار جنگل

جاهای دیدنی لاهیجان: حمام گلشن

 

حمام گلشن یکی از حمام های عمومی است که در دوران قاجار و در زمان فتحعلی شاه در شهر قدیمی لاهیجان ساخته شده است این حمام در محله میدان در خیابان سردار جنگل مقابل مسجد جامع در بقعه چهار پادشاهان واقع شده است.

از حمام های عمومی بوده است، در سطح وسیع و با عظمت و زیبایی خاصی ساخته شد. این گرمابه دو سربینه دارد که بخش اول که ورودی‌ های حمام به آن وصل بوده محل استفاده افراد عادی و سربینه دوم که کوچکتر و از نظر ارتباط با هوای آزاد و سرد بیرون در امان بیشتری بود مربوط به افراد ثروتمند بوده است . بعد از ورود به حمام رختکن بنا شده که دارای تزئینات و کاشی کاری های سنتی بسیاری می باشد که از جمله آن ها کاشی کاری‌های هفت رنگ، کاربندی هشت و نیم هشت، حوض سنگی و دو کتیبه بزرگ می توان نام برد.

 

جاهای دیدنی لاهیجان حمام گلشن

 

سقف این حمام نیز به شکل گنبدی شکل روی گرمخانه را فرا گرفته است. حباب هایی نیز بر سقف گنبد تعبیه شده که نور را به داخل حمام هدایت می کند. در بخش ﺷﻤﺎلی رﺧﺖﮐﻦ نیز، ﺻﺤﻦ ﺣﻤﺎم ﺑﺎ ده ﺳﺘﻮن تعبیه شده و بزرگ ترین بخش حمام به حساب می آید. برای سیستم آبرسانی حمام نیز از چاه آب استفاده می شده که چاهی در کنار حمام در عمق ۱۰ متری زده شده است.

مصالح به کار رفته در این بنا آﺟﺮ ﻗﺮﻣﺰ ﻣﺤﻠّﯽ، ﺳﺎروج و ﮔﻞ آﻫﮏ می باشد. کف حمام نیز سرامیک کاری شده است و دیواره های آن نیز مورد مرمت قرار گرفته و کاشی کاری های جدید بر روی آن بنا شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی