حمام وکیل
گزارش خطا

حمام وکیل

  • به روز رسانی : ۱۶/۸/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 877
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان طالقانی

جاهای دیدنی شیراز: حمام وکیل

 

در محله ی درب شاهزاده شیراز بناهای زیادی ساخت شده است که به بناهای وکیل معروف است. حمام وکیل که یکی از این بناهاست در دوره زندیه به‌ دست کریم خان زند ساخته شده، و نمونه کاملی از پیشرفت معماری در دوره زندیه به حساب می آید. و نزدیک دیگر بناهای زمان زندیان همچون بازار وکیل و مسجد وکیل جای دارد.

این بنا با شماره ۹۱۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. ورودی حمام کوچک و با شیبی ملایم به هشتی ورودی که پایین تر از سطح زمین قرار دارد می‌رسد.
ورودی به رختکن، زاویه دار ساخته شده که از ورود سرما به داخل و از خروج گرما به خارج از حمام جلوگیری شود. رخت کن حمام یک هشت‌ضلعی منتظم است که هشت ستون یک‌ پارچهٔ سنگی در وسط سقفی گنبدی قرار گرفته‌اند.

در سقف این رختکن نقش های برجسته به وسیله آهک ایجاد شده است که به صورت زیبا و با ظرافتی هنرمندانه آهک بری شده و نقشهای بسیار زیبایی ایجاد کرده اند.

گرم خانه با سنگ فرش پوشیده شده است و در زیر این سنگ فرش دالان های کم عرض و باریکی ساخته شده که هوای گرم و بخار آب در آن جریان می یافته تا کف حمام زودتر گرم شود.

 

جاهای دیدنی شیراز حمام وکیل (۱۰)

 

در جنوب گرم خانه خزینه که در آن دو دیگ برای گرم کردن آب و در دو طرف محوطه گرم خانه دو شاه نشین و در دو طرف خزینه دو حاکم نشین ساخته شده‌ است. در وسط هر حاکم نشین حوضی از سنگ مرمر می باشد. فضایی مخصوص برای ورود و خروج چهارپایان حامل کود و … در قسمت شرق و پشت حمام به نام گاورو دیده می شود که با دری به خارج حمام مربوط می شود.

آب حمام از چاه عمیقی که در انتهای راهرو است تامین می شود. در بالا و پشت بام حمام منبع نسبتاً بزرگی قرار داشت که آب کشیده شده از چاه در آن ذخیره شده و برای حوض های فواره دار و غیره مورد استفاده قرار می گرفت.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.3 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی