حمام مصباح
گزارش خطا

حمام مصباح

  • به روز رسانی : ۳/۵/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 914
  • ایران Iran - استان البرز - کرج
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: البرز، کرج، محله مصباح، کوچه پیغامی نسب

جاهای دیدنی البرز: حمام مصباح

 

حمام مصباح مربوط به اوایل دوره قاجار است و با وسعت ۲۵۰ مترمربع در کرج، محله قدیمی مصباح در نزدیکی مصلای نماز جمعه کرج واقع شده است. این حمام تاریخی بنایی زیبا است که با نوع معماری خود، چشم اندازی زیبا به محله مصباح داده و علاقمندان گردشگری تاریخی را به سمت خود جذب می کند.

ورودی این حمام را درب بازسازی شده ای به سبک نجاری قدیم همراه با طاق آجرنما تزئین کرده است. بعد از عبور از درب ورودی به شماری پله می رسیم که ما را تا عمق حدود ۳ متری به پائین راهنمایی می کند تا به کف حمام برسیم. در این فضا، طاق های گنبدی شکل و نیم دایره ای با آجر نمای بسیار زیبا، توجه تان را جلب می کند. روی طاق های گنبدی شکل، دریچه هایی نصب شده، طوری که نور خورشید را با مهندسی دقیق به زوایای مختلف حمام می رساند. حمام از بخش هایی نظیر رختکن، گرمخانه، محل شست و شو و شاه نشین درست شده است.

جاهای دیدنی البرز- حمام مصباح (۲)

 

یکی از جاهایی که در هنگام بازدید توجه آدم را به خود جلب می کند تاقچه هایی به شکل حفره در کنار حوض و رختکن است. می شود حدس زد که در قدیم این محل جهت گذاشتن کفش های مراجعین درست شده اند. روی قسمت رختکن گنبد بزرگی خودنمایی می کند که شکل بسیار زیبایی به حمام داده است. گنبد روی چهار پایه قطور آجری است که در چهار طرف آن چهار دهنه طاق زیبا وجود دارد. مصالح حمام از آجر و ملات گل و آهک است که قسمت داخل آن در قدیم با آهک اندود شده بود.

ممکن است در بدو امر تصور شد که وجود یک حمام تاریخی اهمیت چندانی ندارد اما این تصور غلط است زیرا هرآنچه که ما را به تاریخ ببرد و حاصل ذوق و سلیقه باشد، اهمیت دارد.

 

سایر جاهای دیدنی البرز:

حمام بیلقان

کاروانسرای شاه عباسی

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی