حمام قجر قزوین
گزارش خطا

حمام قجر قزوین

  • به روز رسانی : ۲۴/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 865
  • ایران Iran - استان قزوین - قزوین
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: قزوین، خیابان عبید زاکانی، خیابان درگاهی

جاهای دیدنی قزوین: حمام قجر قزوین

 

حمام قجر متعلق به دوره صفوی از قدیمی ترین حمام موجود در قزوین در خیابان عبید زاکانی کنار مسجد آقا کبیر  و بازارچه واقع شده است.

حمام قجر به مساحتی در حدود ۱۰۴۵ متر مربع می باشد که به دو قسمت جداگانه زنانه و مردانه و سه بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانه تقسیم بندی شده است.

حمام قجر در سال ۱۰۵۷ هجری قمری توسط امیر گونه خان و به دستور شاه عباس دوم صفوی ساخته شده است و درب اصلی حمام رو به جنوب باز می شود و با راه پله مارپیچی به سربینه منتهی می شود.

درب دیگری نیز از ضلع غربی به حمام باز می شود که احتمالا مخصوص بانوان بوده است. سربینه که به صورت مستطیل شکل می باشد از دو طاق جناغی در شرق و غرب آن تشکیل شده است و توسط راهرویی بسیار باریک که دارای طاق جناغی است به گرمخانه متصل می شود.

 

جاهای دیدنی قزوین حمام قجر قزوین (۱)

 

حوض زیبایی در وسط سربینه بزرگ گرمابه قرار دارد که شش شاه‌ نشین و طاق نما را در پلانی هشت ضلعی با راهرویی به گرمخانه پیوند می ‌دهد. پوشش بنا گنبدی شکل می باشد که در هر گنبد جامخانه ای عمل نورگیری را انجام می دهد.

کاشی کاری ازاره گرمخانه ها تا ارتفاع ۱٫۵ متر می باشد که زیبایی آن توسط  رسمی بندی و یزدی بندی سقف ها دو چندان شده است.

از ویژگی های این بنا می توان به سنگ های بزرگ و یک تکه ای که سکوها را فرش کرده اشاره کرد. این اثر تاریخی در سال ۱۳۷۹ توسط میراث فرهنگی و گردشگری قزوین خریداری شده است و هم اکنون به عنوان موزه مردم‌شناسی در سه بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل مورد بازدبد علاقه‌مندان قرار می گیرد.. حمام قجر در سال ۱۳۸۴ درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی