حسینیه اعظم زنجان
گزارش خطا

حسینیه اعظم زنجان

  • به روز رسانی : ۳/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 434
  • ایران Iran - استان زنجان - زنجان
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: زنجان، بلوار شهید بهشتی، خیابان فردوسی، کوچه حسینیه

جاهای دیدنی زنجان: حسینیه اعظم زنجان

 

مسجد حسینیه اعظم در زنجان خیابان فردوسی واقع شده است. قدمت این مکان مقدس به حدود یک قرن پیش بر می گردد. مسجد حسینیه اعظم توسط دو فرد بنام‌ های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی مورد وقف قرار گرفته است.

این حسینیه یکی از مراکز بزرگ سوگواری محرم در ایران می باشد. در اسناد موجود همچون کتاب تاریخ دارالعرفان خمسه آماده که حسینیه اعظم زنجان در دوره نادرشاه افشار و شاید هم سال‌های قبل وجود داشته است.

 

جاهای دیدنی زنجان حسینیه اعظم زنجان (۲)

 

همه ساله روز هشتم محرم دسته عزاداری از محل مسجد در خیابان فردوسی تا امام زاده سید ابراهیم حرکت می کند، در طول مسیر حرکت دسته نزورات و احشام به صورت زنده و ذبح شده تقدیم دسته می شود، روز هشتم محرم در زنجان به یوم العباس معروف است.

علاوه بر مردم زنجان از استان های مختلف و افراد عالی رتبه کشوری و لشکری در این دسته عزاداری می کنند. در سال ۱۳۲۸ هجری شمسی برای اولین بار چهار رأس گوسفند در مسیر دسته حسینیه ذبح می‌شود. این تعداد در سال ۱۳۴۱ به هفت رأس افزایش پیدا کرد، بطوریکه در سال ۱۳۵۲ به ۳۵۰ رأس، ۱۳۵۳ به ۶۵۰ رأس، ۱۳۸۳ به ۶۴۰۰ رأس و در نهایت در سال ۱۳۸۹ به بیش از ۱۲۰۰۰ رأس رسیده است. که بعد از قربانگاه منا در مکه معظمه، اولین رتبه را در زیادت قربانی در جهان اسلام دارد و مرکز پایتخت شور و شعور حسینی در ایران شناخته شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی