حرم مطهر امام خمینی
گزارش خطا

حرم مطهر امام خمینی

  • به روز رسانی : ۲۵/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 510
  • ایران Iran - استان تهران - تهران و شمیرانات
  • نوع : جاهای دیدنی متفرقه
  • آدرس: تهران، بزرگراه تندگویان، بزرگراه بهشت زهرا، بلوار شهدا، نزدیک ایستگاه مترو حرم

جاهای دیدنی تهران: حرم مطهر امام خمینی

 

آرامگاه سید روح‌ الله خمینی مشهور به مرقد امام بنایی است که در بهشت زهرای تهران قرار دارد. هم اکنون مجموعه‌های گسترده دیگری شامل دانشگاه، موزه و شهر آفتاب نیز همراه آن ساخته شده است. کار ساخت این آرامگاه و مجموعه‌های مجاور آن، با محوریت جهاد سازندگی و سپاه پاسداران پس از دفن وی آغاز گردید.

مراسم سالگرد درگذشت وی به همراه برخی مناسبت‌های مذهبی و انقلابی با حضور میلیون ها نفر از داخل و خارج از ایران در این مقبره برگزار می‌شود؛ و زیارتنامه وی نیز به زبان عربی در آن قرار داده شده‌ است. مسؤلیت اداره آن بر عهده خانواده وی و در حال حاضر نوه او حسن خمینی می‌باشد.

 

جاهای دیدنی تهران حرم مطهر امام خمینی (۲)

 

پس از امام پسرش احمد خمینی، همسرش خدیجه ثقفی، دامادش محمود بروجردی و نیز برخی از شخصیت‌های جمهوری اسلامی در این مقبره دفن شده‌اند.

مرقد و مصلای امام خمینی در بهشت زهرا بنایی شامل ۶۰۰ هزار متر مربع بنای سر پوشیده، مساحت مسقفی بطول یک کیلومتر و عرض بیش از نیم کیلومتر است که نظیر آن در هیچ یک از دیگر بناهای مذهبی جهان چه اسلامی چه مسیحی چه یهودی و چه مذاهب غیر توحیدی نمی‌توان یافت. اسکلت فولادی ساخته شده برای گنبد ۳۴۰ تن وزن دارد و روکش آن هم ۴۰ تا ۵۰ تن وزن خواهد داشت که در مجموع به ۴۰۰ تن می‌رسد.

در اطراف حرم، چهار گلدسته طلاکاری شده به بلندی ۹۱ متر ساخته شده‌ است. این آرامگاه همچنین مجموعا دارای پنج گنبد است که گنبد اصلی، فلزی و چهار گنبد دیگر کاشی‌کاری شده‌اند. گنبد اصلی در سال ۱۳۸۶ طلاکاری شد. همچنین ۵ ورودی اصلی در صحن‌های شرقی و غربی وجود دارد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین مراکز اقامتي به این محل :

نزدیک ترین مراکز تفريحي به این محل :

نزدیک ترین مراکز خريد به این محل :

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی