تکیه معاون الملک
گزارش خطا

تکیه معاون الملک

  • به روز رسانی : ۲۵/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,029
  • ایران Iran - استان کرمانشاه - کرمانشاه
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: کرمانشاه، خیابان نواب صفوی، خیابان حداد عادل

جاهای دیدنی کرمانشاه: تکیه معاون الملک

 

از جمله بناهای بسیار زیبا و تاریخی که نقش مهمی در جذب گردشگر به شهر کرمانشاه دارد، تکیه معاون الملک است که ساخت آن به حدود ۱۲۰ سال پیش و در دوره قاجار بر می گردد.

این بنا در محله قدیمی شهر کرمانشاه  به نام آبشخوران واقع شده است که در قلب شهر کرمانشاه و در میان بافت اصلی شهر قرار دارد.

تکیه های بنا به رسم قدیم و حال، بیشتر برای برگزاری مراسم های عزاداری ساخته می شده است.

این بنا نیز به دست حسین خان معین الرعایا (پدر شاعر معاصر معینی کرمانشاهی) برای امور مذهبی احداث گردیده است. در درگیری های مبارزات مشروطه یک بار این ساختمان توسط مخالفین انقلاب مشروطه به توپ بسته شد و آسیب های جدی به بنا وارد شد. ولی مجدداً، پس از آرامش بعد از جنگ، به همت حسن خان معین الرعایا مشهور به معاون الملک باز سازی شد. علت نام گزاری این بنا به نام معاون الملک نیز همین بازسازی است.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه تکیه معاون الملک (۲)

 

از خصوصیات تکیه معاون الملک، قرار گرفتن ساختمان در گودی (در قدیم به خاطر سرما و گرما بنا ها را در زمین های پست می ساخته اند). و کاشی کاری هایی با نقش کربلا و حضرت ابوالفضل است. حسینیه در واقع حیاط نسبتا بزرگی است که در اطراف آن حجره های دو طبقه و طاق نماهای متعددی قرار گرفته است که سراسر دیوارهای آن با کاشی کاری زیبا آراسته شده است.

داخل طاق نماهای این بخش، به وسیله تابلوهای کاشی کاری شده پوشیده شده است. این تابلوها، صحنه هایی از عزاداری شامل سینه زنی، قمه زنی و هم چنین تصاویری از خلفا و سلاطین ایران، بارگاه حضرت سلیمان را نشان می دهد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی