تکیه بیگلر بیگی
گزارش خطا

تکیه بیگلر بیگی

جاهای دیدنی کرمانشاه: تکیه بیگلر بیگی

 

تکیه بیگلربیگی واقع در شهر کرمانشاه و در بافت قدیم این شهر واقع شده است.

تاریخ ساخت آن به دوران قاجار باز می گردد و از جهت زیبایی های ساختمان جزء برترین و منحصر به فرد ترین تزئینات ساختمانی را داراست. به حدی که در بین بناهای استان کرمانشاه سری در سرها دارد.

گوشه به گوشه تکیه‌ بیگلر بیگی مملو از زیبایی های هنری و معماری است. که اوج ظرافت و زیبایی را به رخ بیننده ها می کشد.

کتیبه ‌ها و تزیینات و آجر کاری‌ های تکیه هنر دست معماران قاجار است. این تکیه دارای ورودی است. ورودی اصلی آن در سمت جنوب شرقی قرار دارد که سردر آن با مقرنس‌های گچی و گچ‌بری‌های برجسته و فوق العاده زیبا تزیین شده است.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه تکیه بیگلر بیگی (۲)

 

در دو طرف ورودی، ردیف های دوتایی از طاق‌ نماها دیده می‌شود. بعد از گذر از سر در ورودی، فضای هشتی بنا قرار دارد. در دیوار‌ های این فضا، طاق چه ‌هایی ایجاد شده و سقف آن با رسم‌ بندی‌های آجری تزیین شده است. پس از هشتی، دالان نسبتا درازی قرار دارد که به حیاط اصلی تکیه منتهی می‌شود. سقف دالان با تزییناتی مزین شده است.

ورودی دیگر تکیه بیگلر بیگی از طریق کوچه بنبست سمت شمال ساختمان است. این ورودی برای دسترسی به قسمت های مسکونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

حیاط زیبای این بنا دارای حوضی زیبا در وسط خود است که بر زیبایی و دلنشینی فضای حیاط افزوده است.

در ماه محرم از فضای حیاط برای برگزاری عزاداری سیدالشهدا استفاده می شود. گفتنی است بازدید کنندگان از این بنا از تزئینات و گچبری های ساختمان بسیار تعریف کرده اند. دیدن کردن از این بنا و بناهای مشابه آن خالی از لطف نیست.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی