تپه مارلیک
گزارش خطا

تپه مارلیک

  • به روز رسانی : ۹/۸/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,347
  • ایران Iran - استان گیلان - رودبار
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گیلان، رودبار، دره گوهر رود

جاهای دیدنی گیلان : تپه مارلیک

 

تپه مارلیک یک محوطهٔ باستانی در دره گوهر رود از توابع شهرستان رودبار در استان گیلان است. نام دیگر این تپه چراغعلی تپه می باشد. این تپه با وسعت حدود یک هکتار در کنار باغهای زیتون و بیجارهای برنج قرار دارد. تپه مارلیک بقایای به جای مانده از تمدن باستانی متعلق به دست کم ۳۰۰۰ سال پیش است.

گروهی از پژوهشگران نام مارلیک را برگرفته از واژگان گیلکی مار و لیک (سوراخ) می‌دانند و دلیل این نام گذاری را انبوه مارهایی که در گذشته در آن زندگی می‌کردند می‌دانند. گروهی دیگر مارلیک را برگرفته از نام قوم آمارد می‌شمارند. آنها مارلیک را ساخته شده از ۲ واژه «مارد» (اشاره بهآماردها) و «لیک» (قوم) می‌دانند. اگر این نظریه درست باشد این تمدن به مردم آمارد تعلق دارد.

 

آثار تاریخی گیلان - تپه مارلیک (۳)

 

از معروفترین آثار کشف شده در این تپه تاریخی می توان به جام گاوسر مارلیک ،فنجان طلای عقاب ،جام طلای سیمرغ اساطیری و گاو بالدار ،جام طلای گاو و اسب و جام‌ موزه های شیشه‌ ای در این محوطه که از اولین نمونه‌های صنعت شیشه سازی بشر است اشاره کرد. محل نگهداری این آثار باستانی کشف شده در موزه ملی ایران باستان در تهران می باشد.

جام هیولای دوسر و غزال از آثار به جا مانده از فرهنگ و تمدن مارلیک که بر روی جام، هیولا یا اژدهایی با فک باز وجود دارد که با هر پنجه خود غزالی را در چنگ گرفته است. و قدمت آن حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ سال پیش از میلاد می باشد، هم چنین محل نگهداری این شی ء تاریخی  پاریس و موزه ی لوور می باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی