تپه باستانی گردکوه جمنان
گزارش خطا

تپه باستانی گردکوه جمنان

  • به روز رسانی : ۲۰/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 779
  • ایران Iran - استان مازندران - قائمشهر
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: مازندران، قائمشهر، جنوب شرق قائمشهر

جاهای دیدنی مازندران: تپه باستانی گردکوه جمنان

 

این تپه در جنوب شرقی قائمشهر واقع شده است. و در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ باشمارهٔ ثبت ۸۸۰۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. باستان شناسان در کاوشگری به آثار و بقایایی دست یافتند که این شهر را با پیشینه تاریخی بیش از ۵ هزار ساله یک شهر باستانی قدیم معرفی می کند. که این اثر مربوط به عصر مفرغ می باشد، که قابل مقایسه با حصـــار ۳ دامغان می باشد.

بعد از عصر مفرغ دوره آهن را داریم که از عصر آهن ۱ تا ۳ در سطح ۶۵ هکتار بصورت پراکنده مشاهده می شود و گوری که به دست آمده مربوط به عصر آهن ۳ می باشد و عصر آهن ۱ و ۲ در داخل خشتها که جهت استفاده مصطبه ای می باشد مشاهده شده است و همچنین استقرار بقایای دوره اشکانی به دست آمده است.

 

جاهای دیدنی مازندران تپه باستانی گردکوه جمنان (۱)

 

این تپه کاربرد نظامی داشته استه به نظر می رسد مربوط به دوره ساسانی می باشد و دوره اسلامی از آن نیز به عنوان پادگان استفاده می شده و ۴۲ پادگان نظامی که در طبرستان بوده است.یکی از این پادگان ها در چمنود ( جمنان ) بوده است.

طبق شواهد موجود نشان می دهد که تپه مرتفع ۲۶متری گردکوه قائمشهر در سال ۱۶۸ هجری قمری پایگاه یا برج نظامی بوده است. و در عمق ۵/۱ متری زمین دامنه ارتفاعات گردکوه اسکلت اموات به همراه لوازم زندگی از قبیل ظروف و کوزه سفالی متعلق به دو هزار و هشت سال پیش کشف شده است.

سرپرست هیات کاوش باستان شناسی در این زمینه می فرماید که این سازه عظیم خشتی در ایران بی‌نظیر است با بیش از ۲۵ متر ارتفاع دارد که با توجه به فصل بارندگی و خشتی بودن این سازه کار متوقف و موکول به فصلی دیگر شد تا کاربری سازه مشخص شود.

 

توجه : موقعیت این مکان بر روی نقشه دقیق نیست و نیاز به اصلاح دارد

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی