تپه باستانی قلا
گزارش خطا

تپه باستانی قلا

  • به روز رسانی : ۸/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 987
  • ایران Iran - استان کرمانشاه - گیلانغرب
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: کرمانشاه، مرکز شهر گیلانغرب، نزدیک میدان ناو راس شار

جاهای دیدنی کرمانشاه: تپه باستانی قلا

 

تپه باستانی قلا در استان کرمانشاه در مرکز شهر دشت گیلانغرب واقع شده است. قلا در زبان فارسی معنای همان قلعه را می دهد. قدمت تپه باستانی قلا به دوران اشکانیان و ساسانیان می‌رسد.

این قلعه بر روی یک تپه دست‌ساز و کاملا مصنوعی ساخته شده است. در ابتدا نام گیلانغرب امله بوده که محل تجمع طوایف و سران آنها در این منطقه بوده است. سرزمین گیلانغرب به عنوان یکی از مراکز زندگی ایلی بشمار می‌آمده‌ است. در ایام جنگ تحمیلی شهرستان گیلانغرب و تپه باستانی قلا با تشکیل یک تیپ مستقل نقش مهمی در دوران دفاع مقدس داشت که به خاطر پایداری و مقاومت و ترک نکردن منطقه لقب دومین شهر مقاوم کشور و اولین شهر مقاوم غرب کشور را به خود اختصاص داد.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه تپه باستانی قلا (۲)

 

این قلعه از قبل دفاع مقدس دست نخورده و سالم بوده که در آن زمان قسمتی از آن تخریب شده است. این قلعه باستانی در زمان زلزله و پس‌ لرزه‌هایی که در شهرستان‌های غربی استان کرمانشاه رخ داده بود هم موجب ریزش جزئی مقداری از خاک دیوار این قلعه تاریخی شده است.حتی قسمت پله کاری شده ای که سالهای گذشته شهرداری در بدنه تپه تاریخی “قلاء” گیلانغرب ایجاد کرده بود، تخریب شد. بنای این قلعه ساختمان خرابه سه طبقه بوده‌ است که بسیاری بر این عقیده هستند این تپه می‌تواند یک زیگورات مربوط به دوره ایلامیان باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی