تونل کوهرنگ
گزارش خطا

تونل کوهرنگ

جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری: تونل کوهرنگ

 

تونل کوهرنگ تونلی است که برای انتقال آب رود ماربر (آب کوهرنگ) به زاینده‌رود در نزدیک شهر چلگرد در استان چهارمحال و بختیاری در ایران ساخته شده است. از نخستین تونل کوهرنگ در سال ۱۳۳۲ بهره‌برداری شد. در دهه ۱۳۵۰ تونل دوم و در دهه ۱۳۷۰ سومین تونل کوهرنگ به بهره‌برداری رسید.

آب کوهرنگ یکی از سرچشمه‌های کارون می باشد. پیوستن آن به زاینده‌رود بخاطر نزدیکی سرچشمه این دو رود از گذشته در نظر بوده است. در ۹۹۶ ه.ق. شاه طهماسب اول ماموریت پیوستن این دو رود را به میرفضل‌الله شهرستانی حاکم اصفهان سپرد ولی بخاطر تحولاتی این کار به سرانجام نرسید در دوره شاه عباس اول نیز کوششی شد و آن نیز ناتمام ماند.

 

جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری تونل کوهرنگ (۳)

 

در مهر ماه ۱۳۲۷ کار احداث تونل کوهرنگ آغاز شد و در مهرماه ۱۳۳۲ به بهره‌برداری رسید. طراحی و اجرای سد انحرافی و تونل دوم کوهرنگ بوسیله مهندسان مشاور سوگرا انجام‌گرفت و از این سیستم در سال ۱۳۶۴ خورشیدی بهره‌برداری شد. طراحی و ساخت سد و تونل سوم کوهرنگ بوسیله مهندسان مشاور زایندآب و تهران برکلی در سالهای دهه ۶۰ بررسی شد.

آبشار این تونل و فضای های بسیار زیبای آن مناظر بسیار زیبایی را برای هر بیننده ای ایجاد کرده است. در تمام فصول سال – حتی زمستان – به سبب نزدیکی با پیست اسکی چلگرد این مکان مورد بازدید گردشکران قرار می گیرد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.3 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی