تورنگ تپه گرگان
گزارش خطا

تورنگ تپه گرگان

  • به روز رسانی : ۱۵/۱۱/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,008
  • ایران Iran - استان گلستان - گرگان
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گلستان، جاده گرگان به بجنورد، خروجی تورنگ تپه، بعد از روستای شمس آباد، روستای تورنگ تپه

جاهای دیدنی گلستان: تورنگ تپه گرگان

 

روستای تورنگ تپه در ۱۲ کیلومتری جاده آسفالته و بین المللی گرگان – مشهد و ۹ کیلو متری شمال این جاده واقع شده است. این تپه ای تاریخی که از جنوب شرقی دریای خزر، ۶۰ کیلومتر فاصله دارد. مجموعه ای از چند تپه با برجستگی نزدیک به همدیگر قرار دارد که به آن تورنگ تپه می گویند.

بزرگترین تپه ارتفاعی نزدیک به ۵/۳۴ متر از سطح دشت های اطرافش دارد. این تپه تاریخی ملک محمد ناصر خان بود و او برای نخستین بار شروع به حفاری کرد. حفاری این تپه در سال ۱۳۱۰ توسط وولسین انجام گرفت. شروع کاوش تورنگ تپه به زمان محمد شاه قاجار می رسد. باستان شناسان در کاوش این پته سه طبقه را شناسایی کردند. و معتقدا که قدمت آثار تورنگ تپه به هزاره چهارم پیش از میلاد بر می گردد.

 

جاهای دیدنی گلستان تورنگ تپه گرگان (۲)

 

اهمیت این تپه با کشفِ اتفاقی مجموعه اشیایی معروف به گنج استرآباد در سال ۱۸۴۱ میلادی آشکار شد. در سال ۱۲۱۹ خورشیدی (۱۸۴۱ میلادی)، هیئت حفاری مستقر در تورنگ تپه، اشیاء طلایی، نقره ای، مفرغی و برنزی مانند آبخوری طلا، ابزاری از سنگ زرد، ظروف سنگی، سلاح های جنگی، تبر و دشنه مسی پیدا کردند. این هیئت به این نتیجه رسید که تمدن تورنگ تپه به قدمت شهر سوخته سیستان ، تپه یحیی  و آلتین تپه  میرسد و مردم آن روز دارای سیستم آبیاری، کشاورزی و صنعت سفال سازی و فلز کاری بوده اند. تپه تاریخی فرهنگی تورنگ تپه به شماره ۶۶ تاریخ ۱۵ دیماه ۱۳۱۰ خورشیدی و با قدمت هزاره سوم و دوم پیش از میلاد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی