تنگه بلاغی پاسارگاد
گزارش خطا

تنگه بلاغی پاسارگاد

  • به روز رسانی : ۷/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,977
  • ایران Iran - استان فارس - پاسارگاد
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: فارس، پاسارگاد، جاده سد سیبویه ( سعادت شهر )، جاده مزرعه ضرغامی

جاهای دیدنی فارس: تنگه بلاغی پاسارگاد

 

تنگه بلاغی دره ای سرسبز و زیبا در حدفاصل پاسارگاد و سعادت شهر و در جنوب غربی مجموعه میراث فرهنگی پاسارگاد می باشد که طول آن نزدیک به ۱۲ کیلومتر و عرض آن نیز به ۵۰۰ متر می رسد.

رودخانه ای به نام سیوند از وسط تنگ بلاغ می گذرد که همین باعث سرسبزی این منطقه شده است اما این رودخانه و درختان زیاد اطراف آن باعث شده تا ورود به تنگ بلاغ غیر ممکن شود و تنها راه ورود به آن راه باریکی می باشد که در کمر کوه واقع شده است. این راه باریکه به درازای ۲۰۰ متر و پهنایی در حدود ۵ متر در سنگ کوه تراشیده است که در نوع خود جالب و دارای اهمیت زیادی است.این سنگ تراشی ها مربوط به زمان های گذشته می باشد که بعداً برحسب رفت و آمد زیاد ،سنگ تراشی ها را از بالا مجددا تراش داده اند تا پهنای این راه برای رفت و آمد بهتر و آسان تر بیشتر شود.

 

جاهای دیدنی فارس تنگه بلاغی پاسارگاد (۵)

 

در وسط تنگه پایه های پلی وجود دارد که نشانگر این است که در گذشته برای عبور از رودخانه از آن استفاده می کردند که با گذشت زمان این پل تخریب شده است و تا کنون هیچ فکری برای بازسازی این پل و یا احداث پل جدید برای عبور و مرور راحت به تنگه نیاندیشیدند.

از تنگه بلاغی انواع گوناگونی از سفال ها با نقوش های مختلف از بزکوهی، هندسی و پرندگان  و آثاری از زندگی پیش از تاریخ انسان نیز کشف شده است که طبق گفته کارشناسان به دوره باکون بر میگردد. از دستاورد های مهم کاوشگران باستان شناسی می توان به کشف مواردی چون روستای هخامنشی،سازه های ساخت نوع نوشیدنی از دوره ساسانی، کوره های پخت سفال مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش و زندگی کردن انسانها در این منطقه به مدت ۱۰ هزار سال نیز اشاره کرد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی