تالاب و نقش برجسته برم دلک
گزارش خطا

تالاب و نقش برجسته برم دلک

  • به روز رسانی : ۲۱/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,102
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: فارس، 14 کیلومتری شیراز، 4 کیلومتری قصر ابونصر

جاهای دیدنی فارس: تالاب و نقش برجسته برم دلک

 

برم دلک در فارس بیشتر به گودالی پر از آب می‌گویند که حاصل جوشیدن چشمه‌ای باشد. این تالاب در ۱۴ کیلومتری شرق شیراز و در ۴ کیلومتری قصر ابونصر قرار دارد.

در بالای تالاب سه نقش برجسته ی جدا از هم روی کوه حک شده که در ارتفاع ۶ متری از سطح زمین دارد. که تصویر یک مرد در اول و دومی از راست به چپ و سومی نقش یک مرد و یک زن دیده می شود. در این تصویر مرد گلی را در دست دارد به زن می دهد و همچنین زن هم دست خود را برای گرفتن گل دراز کرده است، و دست دیگرش در آستینش پنهان است را مقابل دهانش گرفته و یک متن نوشته شده با خط و زبان پهلوی زیر بازوی زن  کنده شده ولی به دلیل تخریب دیگر خوانا نیست.

 

جاهای دیدنی فارس تالاب و نقش برجسته برم دلک (۱)

 

این چهار نفر همگی سرهایشان را با تاج و کلاه و اشکال متفاوت پوشانده اند، مرد شماره یک کلاهی نمدی که بالای آن تیغه دار و مرد شماره دو تاجی بزرگ و کروی و مرد شماره سه کلاه یا تاجی نسبتا بزرگی را به سر پوشانده اند.زن نیز با موهای بافته شده و نیم تاجی دربالاو نوارها ورشته های پارچه ای در پشت سرگره خورده دیده می شود.

نقش‌ها در قاب‌های تقریبا قائم نسبت به همدیگر و مقایس کنده کاری شده تقریبا یک به یک هستند. قد و قامت نقش ها به اندازه بلندی یک انسان معمولی است و سنگتراش وظیفه سخت و دشواری داشته و به دلیل اینکه کوه لایه لایه و سخت خرده شده بوده و ناچار بودند در بالای استخر و چشمه سنگ را بتراشند به همین علت بی نظمی هایی به چشم می خورد.مثلا، مرد شماره یک از همه کوچکتر و مرد شماره ۲ از همه بزرگتر، تاقچه دست چپ از همه پایین‌تر و تاقچه میانی از همه بالاتر است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی