تالاب بند علیخان
گزارش خطا

تالاب بند علیخان

  • به روز رسانی : ۱۴/۴/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 494
  • ایران Iran - استان تهران - ورامین
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: تهران، ورامین، جاده چرم شهر، بعد از شهرک صنعتی چرم شهر

جاهای دیدنی تهران: تالاب بند علیخان

 

تالاب بند علیخان در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان ورامین واقع شده است. با آغاز فصل پائیز و بارش باران به تالاب فصلی تبدیل می شود که همه ساله پذیرای هزاران پرنده مهاجر از منطقه آسیای مرکزی است.

همه ساله تالاب بندعلیخان از اوایل مهرماه پذیرای هزاران پرنده مهاجر کنار آبزی از جمله مرغابی سرسبز، خوتکا، اگرت، حواصیل و نیز پرندگان غازنما مانند آنقوت، تنجه و تعداد کمی فلامینگو، درنا و قو است که زمستان را در این منطقه سپری می کنند.

یکی از شگفتی‌های این تالاب تصفیه خود به خود آب آن است به طوری که در ابتدای تالاب باکتری‌ها به تصفیه آب مشغول‌اند و پس از چند متر، نیزارها به چشم می‌خورد.

 

جاهای دیدنی تهران تالاب بند علیخان (۳)

 

متأسفانه در نزدیکی این تالاب یک کارخانه چرم‌سازی وجود دارد و فاضلاب این کارخانه وارد تالاب شده و به این ترتیب حیات تالاب را که بخشی از منطقه حفاظت شده کویر به شمار می‌رود، با خطر مواجه ساخته است. از دیگر معضلات این تالاب شکار بی‌رویه پرندگان است.

این تالاب نام خود را از بند خاکی احداث شده بر روی رودخانه شور توسط فردی به نام علی خان که از متمولین زمان خود در حدود ۱۰۰ سال پیش بوده گرفته است. علی خان به منظور آبیاری زمین‌های کشاورزی خود در اراضی پایین‌دست، اقدام به احداث آن نمود.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی