بقعه دوازده تن
گزارش خطا

بقعه دوازده تن

  • به روز رسانی : ۱۳/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 671
  • ایران Iran - استان گیلان - لنگرود
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: گیلان، لنگرود، میدان شهدای لیلا کوه، جاده ملاط به پرشکوه، نزدیک روستای ملاط، سمت راست جاده

جاهای دیدنی گیلان: بقعه دوازده تن

 

در شرق گیلان روستایی به نام ملاط از توابع شهرستان لنگرود وجود دارد که معروف به سادات ملاطی و زادگاه و حکومت سادات کیایی بوده است.  در ۵ کیلومتری این شهر بقعه ای به نام بقعه دوازده تن وجود دارد که دارای ۱۲ قبر است که در آن مزار ۱۲ تن از فرزندان امام زین‌العابدین(ع) و امام محمدباقر(ع) در دو ردیف قرار دارد. این بقعه به بقعه مشهد سر نیز معروف است.

طبق شجره نامه ای که در بقعه موجود است این دوازده تن عبارتند از: سید علی و سید محمد، پسران امام سجاد(ع)، سید یوسف، سید یونس، سید حسن، سید مظفر، سید موسی، سید حیدر، سید صالح، سید اسکندر، سید خاور و سید ابوذر پسران امام محمدباقر (ع).

 

جاهای دیدنی گیلان بقعه دوازده تن (۴)

 

نخستین کسی که در ملاط دفن شد مرعشی بود و بعد از آن در سال هشتصد و بیست قمری زن سید محمد کیا در آن دفن شد و سلطان دستور داد برای او مقبره بزرگی بسازند بعد خود نیز در همانجا مدفون شد. بعدها سید محمد کیا در محل این بقعه قصر، مسجد جامع و سرا هایی از آجر و سنگ و گل برای مسافران بنا نمود.

این بقعه شامل بنایی مربع شکل می باشد که هر ضلع آن، به یازده متر می رسد و چهار طرف آن را ایوان فرا گرفته که بعدها ایوان شرقی تخریب و به یک اطاقک مسجد مانند آجری تبدیل شده است. پله بقعه در طرف راست ایوان و درها در جهت شمال، شرق و جنوب قرار دارند و هرساله مورد بازدید زوار و گردشگران قرار می گیرد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی