بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر
گزارش خطا

بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر

  • به روز رسانی : ۸/۴/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,048
  • ایران Iran - استان اصفهان - کاشان
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: اصفهان،‌۴۲ کیلومتری غرب کاشان، روستای مشهد اردهال

جاهای دیدنی کاشان: بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر

 

بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر در روستای مشهد اردهال در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان قرار دارد. در ورودی حرم حضرت سلطانعلی بن محمد(ع)، ایوانی قرار دارد که به ایوان صفا مشهور است. بعد از ورود به ایوان صفا در سمت راست پله ها، سردابی به عمق سه و نیم متر وجود دارد که طول آن شش متر و عرض آن سه متر است.
ماجرا از این قرار است که در سال ۱۳۱۳ هجری، “اعتضاد الدوله” فرماندار قم به مشهد اردهال آمد و فرمان داد تا روی سرداب را بشکافند. او شخصاً داخل سرداب شد و حدود یکصد تابوت را در آنجا دید که در هر یک، پیکری سالم و از هم متلاشی نشده در حالی که لباس به تن دارند و روی گونه های بعضی از آنها، خون خشکیده دیده می شود که احتمال داد این پیکرها متعلق به یاران شهید حضرت علی بن محمد باقر(ع) باشد.

جاهای دیدنی کاشان. بقعه حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (۵)

علی بن محمد باقر فرزند بلا فصل محمد باقر پنجمین امام شیعیان است. در منابع غالباً از او با عنوان سلطان علی یاد می‌شود. براساس برخی از گزارش‌های تاریخی او بنا به درخواست دوستداران اهل بیت از اهالی چهل حصاران و فین کاشان در سال ۱۱۳ هـ. ق به این منطقه هجرت نمود و مدت سه سال به امر تبلیغ و ارشاد مردم همت گماشت. علی بن محمد سرانجام در سال ۱۱۶ هـ. ق به همراه تعدادی از اهالی منطقه توسط نیروهای حکومتی به شهادت رسید. پیکر او در مشهد اردهال به خاک سپرده شد. مراسم قالی شویان هر سال در دومین جمعه مهرماه به یاد شهادت علی بن محمد با شور و غوغای وصف ناپذیر، همراه با عزاداری و نوحه خوانی در مشهد اردهال برگزار می‌شود.

 

سایر جاهای دیدنی کاشان:

مسجد و مدرسه آقابزرگ

باغ فین کاشان

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی