برج هشتل
گزارش خطا

برج هشتل

  • به روز رسانی : ۶/۱۱/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,342
  • ایران Iran - استان مازندران - آمل
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: مازندران، ۵ کیلومتری آمل، سمت چپ جاده آمل به بابل، بعد از رشکلا

جاهای دیدنی مازندران: برج هشتل

 

برج هشتل در ۵ کیلومتری شرق آمل از جاده بابل، در روستای هشتل واقع شده است. برج هشتل شامل مجموعه عظیم از پنج برج آرامگاهی است،که یکی از خاص ترین مکان های تاریخی آمل را تشکیل می دهد.

شکل خاص این برج ها این است که به شکل مثلث کنار هم چیده شده اند. برج هشتل آمل در تاریخ ۱۳۸۲/۰۵/۰۷ به شماره ۹۳۵۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در کنار این برج ها بزرگترین برج آن مربوط به یکی از سرداران میرقوام الدین مرعشی، سر سلسله مرعشیان است. این سردار شجاع و دلیر در زمان حمله تیمور برای محافظت از مردم از خود مقاومت و شجاعتی نشان داد که باعث شهرت او در آن زمان شد، و جان خود را برای حفاطت مردمش در مقابل حمله چنگیز از دست داده است.

 

جاهای دیدنی مازندران برج هشتل (۵)

 

این بقعه به شکل چهار ضلعی بوده که مسجدی در کنار آن قرار گرفته است. این بنای چهار ضلعی با چهار گوشواره گود به تدریج تبدیل به دایرۀ کامل می شود که بر روی این دایره گنبدی بلند نوک تیز ساخته اند.

گنبد این بنا از نوع گنبدهای زاویه دار مخروطی است و سه گنبد دیگر در گورستان به بقعه متصل است. در جلوی مسجد ایوانی ساخته شده است.  در داخل چهار گوشه بنا هر یک از اضلاع یک طاقنمای بلند وجود دارد . سیزده قرنیس سینه کفتری بالای هر یک از بدنه ها دیده می شود.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.8 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی