برج علی آباد
گزارش خطا

برج علی آباد

  • به روز رسانی : ۲۲/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 579
  • ایران Iran - استان خراسان رضوی - بردسکن
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: خراسان رضوی، جاده بردسکن به کاشمر، خروجی جاده روستای کشمر (علی آباد)

جاهای دیدنی خراسان رضوی: برج علی آباد

 

برج علی‌آباد در استان خراسان رضوی و در ۵ کیلومتری شمال جاده بردسکن به مشهد قرار دارد. برج علی آباد در شهرستان بردسکن، روستای کشمر واقع شده است.

این برج به مقبره کشمر نیز معروف شده است. ارتقاع برج ۱۸ متر می باشد. محیط خارجی برج ۴۲ متر و محیط داخلی آن ۲۱ متر است. در برج مقبره به یاد بود زرتشت یا طغرل سلجوقی ساخته شده است.

معماری آن به شیوه معماری برج رادکان است و این برج به آتشکده زرتشت نیز معروف است. برج علی آباد در سه طبقه بنا شده که از نمای بیرونی بنا دارای پوششی مخروطی شکل است که از آجر ساخته شده‌است.

 

جاهای دیدنی خراسان رضوی برج علی آباد (۱)

 

این بنا دارای دو پوشش می‌باشد پوشش اول دارای سقفی گنبدی به شکل عرق چین در داخل و پوشش دوم بسیار بلندتر از پوشش اول می‌باشد. ارتفاع آن بیشتر از ۵ متر است. برای رفتن به پوشش اول راهروی پلکانی و مارپیچ بین دو جدار وجود دارد. بدنه برج علی آباد دارای دو قسمت است در قسمت بالای بدنه ۴۸ ترک به شکل نیم ستون و دوازده قاب آجری به شکل‌های لوزی تعبیه شده است و در قسمت پایین دوازده ضلعی پایه تشکیل می‌دهد.

کاشی‌ها نیز به رنگ فیروزه‌ای بر روی این ترک‌ها و قاب‌ها اشکال هندسی از آجر و کاشی دیده می‌شود که جلوه خاصی به بنا داده‌است. در بدنه برج روزنه‌هایی به منظور روشنایی داخل بنا تعبیه شده‌است. از برج کشمر کتیبه‌ای در دست نیست اما درب ورودی بنا دارای کتیبه‌ای بوده‌است که فعلاً اثری از آن نیست این برج به شیوه معماری اواخر قرن هفتم هجری ساخته شده‌ است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی