باغ موزه نظری
گزارش خطا

باغ موزه نظری

  • به روز رسانی : ۲۳/۵/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 2,247
  • ایران Iran - استان همدان - همدان
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: همدان، میدان جهاد، خیابان عارف قزوینی

جاهای دیدنی همدان: باغ موزه نظری

 

باغ موزه نظری همدان از جمله آثار باستانی شهر همدان و از آثار منحصر به فرد متعلق به زمان قاجاریه می باشد که در چهار راه نظری خیابان عارف قزوینی این شهر بنا شده است.

این ساخت زیبا دارای معماری مجلل و قرار گرفته شده در یک باغ عظیم است. هشتی ورودی عمارت شکل و معماری بسیار زیبایی دارد و با آجر کاری های مخصوص و به حالت خفته و راسته تزیین شده است. پس از ورودی بنا هشتی تعبیه شده که سقفی گنبدی بر روی آن واقع شده است و آن نیز با پوششی آجری شکل گرفته شده است. در بخش شمال شرقی ایوان راه پله های سرپوشیده آجر شکل بنا شده که به وسیله آن به بام هشتی دوم می توان دسترسی داشت.

 

جاهای دیدنی همدان باغ موزه نظری (۴)

 

بنای اصلی مجموعه در اواسط محوطه باغ بنا شده که ساخت آن دو طبقه می باشد و سقف آن شیروانی است. فضای ورودی ساختمان را جلوخان می نامند و دارای سقف هرمیست و بخش شیروانی آن نیز بر روی چهار ستون بلند با پوشش چوب قرار گرفته شده است که با پوششی از گچ و سرستون‌های دارای گل و بوته مزین شده است.

راه پله ورودی به طبقه دوم عمارت نیز در فضای جلوخان قرار دارد. معماری بنا بسیار زیبا و سنتی می باشد و چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند. طبقه دوم دارای نرده ای چوبی ظریف و بیست و چهار ستون چوبی می‌باشد که آن ها نیز با گچ پوشیده شده است و تزئینات گل و بوته دارند. این عمارت در حدود ده سال پیش به موزه مردم شناسی تبدیل شده است و با نام باغ موزه نظری شهرت دارد.

در این باغ موزه بازدیدکنندگان می توانند فرهنگ و آداب و رسوم مردم همدان را در یک نگاه به نظاره بنشینند و با مردمان این آستان فرهیخته آشنا شوند. جاذبه های گردشگری همدان در موزه باغ نظری همدان در قالب نمایشگاه عکس با حدود ۸۰۰ قطعه عکس به تصویر کشیده شده است.

 

متاسفانه در حال حاضر این موزه تغییر کاربری داده و در آن، اداره میراث فرهنگی و گردشگری همدان قرار دارد

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی