باغ صفوی قزوین
گزارش خطا

باغ صفوی قزوین

  • به روز رسانی : ۲۴/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,210
  • ایران Iran - استان قزوین - قزوین
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: قزوین، خیابان سپه، پیغمبریه

جاهای دیدنی قزوین: باغ صفوی قزوین

 

مجموعه باغ صفوی قزوین به مساحت شش هکتار در مرکز قزوین و در خیابان سپه واقع شده است. این مجموعه همانطور که از اسمش نیز مشخص است متعلق به دوران صفوی است که در آن زمان که قزوین به عنوان پایتخت بوده بنا شده است.

باغ صفوی که به باغ فرهنگی، باغ سعادت آباد، دولتخانه صفوی و ارگ تهماسبی نیز معروف است از ساختمان عالی قاپو در شمال خیابان سپه آغاز می شود و در انتها به محوطه عمارت چهلستون متصل می شود که می توان در طول مسیر از آثار و بقایای به جا مانده از دوره های صفوی، افشاریه، زندیه و قاجاریه مشاهده کرد.

این مجموعه توسط شاه طهماسب اول صفوی احداث شده است که بعد از خریداری اراضی زنگیاباد که محوطه سبزه میدان و باغ موزه و فضاهای میان خیابان های شرقی، غربی و جنوبی تا ابتدای خ سپه را شامل می شود دولتخانه صفوی جدید را بنا کرد و دستور داد تا در دو سوی خیابان منازلی بسازند که این منطقه را باب جنت نامید.

 

جاهای دیدنی قزوین مجموعه باغ صفوی قزوین (۲)

 

محدوده اصلی مجموعه باغ صفوی دارای هفت در ورودی می باشد که در حال حاضر یکی از درها به نام در عالی قاپو مانده است که به علت تخریب و ساخت و ساز های اطراف آن نمی توان محل دقیق باغ را تعیین داد و تعداد زیادی از بناهای مجموعه که تخریب شده اند اکنون در حال مرمت و باز سازی می باشند.

در سال های اخیر بناهایی را که در حریم باغ بنا شده اند و باعث تخریب و نابودی آن شده اند، توسط سازمان میراث فرهنگی در حال خریداری می باشند تا بتوانند مجموعه را بازسازی کنند. در حال حاظر نیز مدسه هایی که بین گراند هتل و عمارت پهلوی ساخته شده اند را خریداری کرده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی