باغ تخت
گزارش خطا

باغ تخت

  • به روز رسانی : ۲۵/۸/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,379
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، شیراز، منطقه جعفرآباد، بلوار جمهوری اسلامی

جاهای دیدنی شیراز: باغ تخت

 

باغ تخت توسط اتابک قراچه درسال ۴۸۰ هجری قمری (در اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری) در شمال شیراز و در منطقه جعفرآباد، بر تپه ای در جنوب باباکوهی بنا شده بود. و به همین علت آن را باغ تخت قراچه هم می نامیدند.

البته محوطه و بنای این باغ در زمان آقا محمدخان قاجار به این مکان اضافه شده و گسترش یافت و در زمان محمد شاه قاجار چند عمارت داخلش ساختند. که در حال حاضر بخش کوچکی از باغ باقی مانده است.

این باغ یکی از با شکوه ترین باغ های ایران است. سازندگان این باغ  هنر طراحی باغ و باغ آرایی را که یکی از کهن ترین هنرهای ایرانیان بوده در باغ تخت به اوج خود رسانده اند.

 

جاهای دیدنی شیراز باغ تخت (۲)

 

بخشی از باغ به خاطر موقعیت طبیعی اش بهترین نقطه برای ساختن قلعه ای مستحکم بود،و بعدها جای خود را به تفرجگاهی دلپذیر داد.

این باغ داری دو عمارت کلاه فرنگی که شامل ایوان های متعدد می باشد. این عمارت دارای ۷  طبقه که  با کاشی های الوان نمایان است ، که قصر در طبقه آخرقرار داشت. هرطبقه دارای پله ی به صورت قرینه ساخته شده که می توان از طبقه ای به طبقه دیگر بالا رفت. و در میان پله ها آبشارهای عریض که از طرف بالا تا پایین آب می ریزد. و هر یک از طبقه ها حوضی وجود دارد که میانشان فواره قراردارد. هر عمارت به قرینه دارای ارسی ها و گوشواره ا و ایوان های متعددی ساخته اند.

چهار برج  آجری کنگره دار در چهار گوشه باغ وجود دارد که راه ورود و خروجبه برج ها را امکان پذیر می کند. در جنوب غربی دو ردیف ساختمان وجود دارد و دیوار کوتاهی که برج جنوب غربی را به عمارت متصل می کند .که دارای دو طاق نماکه لچکی های آن با کاشی رنگی ساخته شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.7 از 5 (از مجموع 3 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین مراکز اقامتي به این محل :

نزدیک ترین مراکز تفريحي به این محل :

نزدیک ترین مراکز خريد به این محل :

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی