امام زاده عبدالله
گزارش خطا

امام زاده عبدالله

  • به روز رسانی : ۲۶/۲/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,326
  • ایران Iran - استان مازندران - نکا
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: مازندران، نکا، روستای اترب

امام زاده عبدالله

 

بقعه امامزاده عبدالله در گورستان قدیمى روستاى اطرب شهرستان نکا استان مازندران قرار دارد. این بنا از برج‌هاى آرامگاهى است و بناى آن آجرى و بدنه و گنبد رک آن به شکل هشت وجهى است.

نماى خارجى این بنا در هر ضلع دارى طاق‌نماهایى بلند و کم عمق با قوسى جناقى است که در بالاى آن قاب‌بندى آجرى براى نصب کتیبه و کاشى وجود دارد. در منتهى‌الیه بدنه برج کمربندى پیش آمده از مقرنس با نیم‌دایره‌هاى تزیینى قرار دارد که بدنه بنا را به گنبد هشت ضلعى متصل مى‌سازد.

درباره امام زاده عبدالله :

این مزار در گذشته حالت تپه ای بیش نبوده و می گویند مردمانی در همین مکان ، روستای فعلی که شاید تعدادشان بیش نبود، زندگی می کردند. زمانی که سید جلیل القدر ( امامزاده عبد الله ) به روستای قدیم بهزادکلا پناهنده شد می گویند چند نفر انسان شرور به دنبال پیدا کردن او بودند ،  که چند نفر از اهالی اطرب قدیم در کنار همین قبرستان امام کوتی در حال درو زمین هایشان بودند و مشاهده کردند که این سید جلیل القدر داخل شکاف عظیم الجثه که تا حدود ۳۰ سال گذشته آثاری از این درخت باقی بود پناهنده شده، آن ها این مردمان را تحت فشار قرار داده و تهدید به مرگ کردند، که اگر مکان پناهنده شدن این سید را نشان ندهید شما را می کشیم و آن ها برای آن که از نشان دادن این سید به اشرار خودداری نمایند با آب دهان به طرف درخت پرت کردن ( با اشاره ) مکان را نشان داده و آن سید در این میان به شهادت رسید. در هنگام درگیری آن چه می گویند شصت آن سید جلیل القدر به ضرب شمشیر یا خنجر از دستانش جدا و داخل علفزار ناپدید گشت. هنگام دفن آن سید در روستای اطرب متوجه گشتند ، انگشت شصت همراه بدنش نیست. آن ها گفتند بدن را دفن کرده و هر زمان شصت را پیدا کردیم ، کنار قبرش مدفون می نماییم که همان شب خواب دیدند آن سلاله پاک فرمود: باید انگشت من در همان مکان بماند و آن مکان دارای قداست گردد و قبرستان مؤمنین گردد و شاید بالغ بر ۳۰۰ سال در آن مکان مردم دفن گشتند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی