امامزاده یعقوب
گزارش خطا

امامزاده یعقوب

  • به روز رسانی : ۲۹/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 763
  • ایران Iran - استان زنجان - ابهر
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: زنجان، جاده ابهر به صائین قلعه، خروجی جاده صائین قلعه، جاده به سمت امامزاده

جاهای دیدنی زنجان: امامزاده یعقوب

 

صائین قلعه یکی از شهر‌های استان زنجان و در بخش مرکزی شهرستان ابهر قرار دارد. نام قدیمی آن «قهود» بوده است. فاصله صائین قلعه از مرکز شهرستان ۲۴ کیلومتر و از مرکز استان ۶۵ کیلومتر است. به دلیل تاریخ دیرینه صائین قلعه، محوطه و آثار باستانی متعددی در گوشه و کنار شهر به چشم می‌خورد که از آن جمله می‌توان به آرامگاه امامزاده یعقوب (ع) در سه کیلومتری جنوبی شهر اشاره کرد.

این مکان تاریخی و مذهبی در بالای یک تپه طبیعی بنا شده است. برخی وی را از نوادگان حضرت امام جعفر صادق (ع) دانسته‌اند و برخی دیگر معتقدند که امامزاده یعقوب (ع) از اولاد امام موسی‌بن‌جعفر (ع) است.

 

جاهای دیدنی زنجان امامزاده یعقوب (۱)

 

در کتاب «کنز الانساب» برای امام موسی‌بن‌جعفر (ع) ۳۹ فرزند نوشته‌اند که اول آن‌ها امام رضا (ع) و در ادامه نام حضرت یعقوب (ع) ذکر شده است. پلان امامزاده به شکل مربع مستطیل است. سقف اتاق آرامگاه از نوع گنبد می باشد. بقعه اصلی بنا پشت سر فضای هشتی قرار دارد. فضای هشتی در طرفین آن دو اتاق به  ابعاد ۱۲٫۵ متر به طور قرینه و کاربرد انبار را دارد. مجموعه امامزاده یعقوب (ع) به علت توجه مردم از رونق زیادی برخوردار و هجوم زائرین موجب گسترش فضاهای عمومی، زائرسرا، کشتارگاه و آشپزخانه در این مجموعه شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی